Owsiak: młodych trzeba uczyć myślenia o starszych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 14:58
- Za moich czasów ustępowanie przez młodszych miejsca było normą. Dziś to niestety poważny problem - mówił w radiowej Jedynce szef WOŚP.
Audio
Jurek Owsiak
Jurek OwsiakFoto: Andrzej Szozda/PR

Po tegorocznym 21. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na koncie fundacji jest już blisko 20 mln zł. - A zdeklarowane w sumie mamy 40 mln zł. Podliczanie trwa do końca lutego. Na początku marca czeka nas rozliczenie z ministerstwem cyfryzacji - mówił Jerzy Owsiak.
Podczas tegorocznego finału doszło do kilkunastu napadów na wolontariuszy. - Powiem, że to było bardzo wychowawcze. Bo jednak 120 tysięcy osób zbiera, a incydentów było tylko kilkanaście. I my tego nie ukrywamy, mówimy o tym. To naprawdę działa wychowawczo, kiedy widzimy jak mało jest wybryków, a jak wielu młodych ludzi chce nam pomagać - powiedział szef WOŚP.  
Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że był na kilku sprawach sądowych osób, które napadły na wolontariuszy. - I przyznam, że sądy są w tych przypadkach surowe. Co więcej, to naprawdę oburza ludzi, bez względu na to, kto jak jest w Orkiestrę zaangażowany - mówił Jerzy Owsiak.
Tegoroczny temat finału, co podkreślił szef WOŚP, "mocno zakręcił Polakami”. - Dotąd zawsze zbieraliśmy na dzieci. Po dwóch dekadach postanowiliśmy zająć się czymś jeszcze. A temat osób starszych i opieki nad nimi jest trochę w Polsce zamiatany pod dywan - mówił.

Temat osób starszych i opieki nad nimi jest w Polsce zamiatany pod dywan

Zdaniem Jerzego Owsiaka młodych ludzi trzeba uczyć myślenia o starszych. - Za moich czasów ustępowanie miejsca osobie starszej to był dogmat wyniesiony jeszcze ze szkoły. Teraz badania w Warszawie pokazały, że młodzi nie poczuwają się do takiego obowiązku. Kultura w podejściu do ludzi w podeszłym wieku powinna i musi się zmienić - apelował Owsiak.
Pytany o dyskusję na temat eutanazji, która wybuchła w mediach po jego wywiadzie tuż przed 21. Finałem WOŚP, powiedział, że nie wycofuje się z zainteresowania tematem. - Chętnie będę się takiej dyskusji przysłuchiwał, bo moja wiedza jest tu jeszcze mała. Uważam, że musimy o tym rozmawiać i poznawać argumenty różnych stron. Ale nie mówię tego w imieniu Orkiestry, mówię tyko i wyłącznie w moim własnym imieniu - podkreślał.
Jakie problemy ma WOŚP we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, dlaczego zdaniem Jerzego Owsiaka system opieki zdrowotnej w Polsce się pogarsza, jak radzi sobie prywatna służba zdrowia, co Orkiestra robi z czarnym PR-em? Między innymi o tym mówił Jerzy Owsiak. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
Rozmawiał Wojciech Mazowiecki.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Owsiak: Finał jest jak urodziny. To czysta radość

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 11:04
W niedzielę odbył się 21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze w całym kraju i za granicą zbierali pieniądze, by wspomóc zdrowie małych dzieci, ale też godną opiekę seniorów. Ten wyjątkowy dzień podsumował w Jedynce Jerzy Owsiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zebrał miliony i stracił głos

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 20:43
Niecałe dwa miliony złotych są już na koncie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. A szef WOŚP Jerzy Owsiak tradycyjnie ochrypł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Owsiak ma propozycję dla ministerstwa zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 18:01
Gość Jedynki zarzucił Ministerstwu Zdrowia brak współpracy. Tłumaczył czego brakuje mu w działalności resortu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków: Jerzy Owsiak doktorem honoris causa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 18:22
Senat Uniwersytetu Pedagogicznego wyróżnił go jako "twórcę największych w Polsce akcji charytatywnych, człowieka wielkiego serca, otwartego na potrzeby innych, oddanemu sprawie pomocy dzieciom".
rozwiń zwiń