Kariera Homo Homini liczy się od Opola

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 16:29
Na muzycznej scenie istnieją już 40 lat ciesząc się niezmiennie uznaniem słuchaczy. Swą historię zespół Homo Homini liczy od festiwalu w Opolu w 1973 roku, gdzie zdobył wyróżnienie.
Audio
  • Marek Fijałkowski o historii zespołu Homo Homini i najbliższych planach (Niedziela z radiową Jedynką)
Zespół Homo Homini
Zespół Homo HominiFoto: homohomini.pl

Homo Homini, który w Opolu zaśpiewał piosenkę "Drzewa ruszają w drogę" stał się objawieniem tamtego festiwalu. Grali rock, ale w duchu folkowym. Używali też nietypowych instrumentów takich jak gitara hawajska i bandżo. I - co dość niezwykłe - nie grali z towarzyszeniem perkusji.

>>> Posłuchaj wspopmnień uczestników opolskich festiwali

- Pojawienie się jakiegokolwiek zespołu na festiwalu w Opolu gwarantowało mu niezwykłą popularność - zauważa Marek Fijałkowski, jeden z członków Homo Homini. Tak było również w ich przypadku. Zespół zaczął koncertować również za granicą w tzw. demoludach, czyli ówczesnych państwach socjalistycznych, gdzie był przyjmowany bardzo dobrze. Grali w salach koncertowych Czechosłowacji, Węgier i NRD, gdzie zdobyli szaloną popularność, tym bardziej, że śpiewali po niemiecku.

Marek
Marek Fijałkowski w studiu radiowej Jedynki

Inną piosenką, która zdobyła w Opolu drugą nagrodę i ugruntowała pozycję zespołu na muzycznej scenie była "W tym domu straszy". Był to 1975 rok. Wówczas pierwszej nagrody nie przyznano.

- Teraz się dzieje dużo, dużo dobrego - przyznaje w radiowej Jedynce Marek Fijałkowski nawiązując do współczesności. Homo Homini wydał maksi singla i płytę "Homo Homini reaktywacja", na której śpiewa już z towarzyszeniem perkusji. - Udało mi się do tego przekonać Aleksandra Nowackiego, w końcu jestem perkusistą - mówi Marek Fijałkowski. Na koncertach konsekwentnie jednak perkusji nie używają. Na jesieni zespół chce wyruszyć w trasę koncertową z okazji 40-lecia istnienia grupy.

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Maria Szabłowska.

(ag)

Czytaj także

Piosenka nagrana nocą zrobiła furorę

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 21:00
Kiedy wspólnie nagrywali tę piosenkę zespół oficjalnie jeszcze nie istniał. Nuciła ją potem cała Polska. Grupa Homo Homini była bardzo popularna w latach 70-tych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Nowacki, czyli ojciec słowa "nastolatki”

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 15:48
Kompozytor i producent muzyczny znany z zespołu Homo Homini zaczynał w grupie Teenagers. – Kiedy postanowiliśmy śpiewać tylko po polski, trzeba było zmienić tez nazwę. Tylko nie było odpowiedniego wyrazu – wspominał Aleksander Nowacki w Jedynce.
rozwiń zwiń