Cywińska: jestem wrogiem przenoszenia spektakli z teatru do telewizji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 20:17
Spektakl "Saksofon" w reżyserii Izabelli Cywińskiej otworzył drugi dzień pokazów na XIII Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. To adaptacja powieści Wiesława Myśliwskiego "Traktat o łuskaniu fasoli" nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike.
Audio
  • Izabella Cywińska o XIII Festiwalu "Dwa Teatry" (Niedziela z Radiową Jedynką/Jedynka)
  • Relacja z drugiego dnia XIII Festiwalu "Dwa Teatry" (Niedziela z Radiową Jedynką/Jedynka)
Izabella Cywińska
Izabella CywińskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Izabela Cywińska zdecydowała się przełożyć na język teatru prozę bardzo fabularną, z rozbudowaną narracją i pełną wewnętrznych monologów bohatera. Do współpracy namówiła znakomitych aktorów, Janusza Gajosa i Jerzego Radziwiłowicza.

- Obaj bardzo lubili tę powieść, więc łatwo było ich tym zarazić. Przeczytali adaptację i zgodzili się nawet na piekielne warunki, bo to jednak musieli włożyć do głowy bardzo dużo, kilkadziesiąt stron. Jeżeli aktor ma talent, to najważniejsze, żeby się nauczył tekstu na pamięć, a potem już Pan Bóg mu pomaga. Z powodów finansowych mieliśmy strasznie mało dni zdjęciowych i zrobiliśmy to w trzy dni. Jak to mówię kolegom, czy samej sobie jako reżyserowi sprzed lat, to sama nie wierzę w to, że to było możliwe - mówiła w Jedynce Izabella Cywińska.

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" > > >

Reżyserka zdradziła, że z przedstawień Teatru Telewizji prezentowanych na Festiwalu "Dwa Teatru" najbardziej chce zobaczyć "Moralność Pani Dulskiej" w reżyserii Marcina Wrony. Nie zamierza natomiast oglądać tych tytułów, które wcześniej widziała już w teatrze. - Należę do tych, którzy są wrogami przenoszenia z teatru do telewizji. Mówię to jako reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny. Są to tak różne dania, każde zupełnie inaczej smakuje. Jeżeli się wymiesza śledzia w śmietanie z pyszna galaretką, to nie zawsze jest to smaczne - tłumaczyła.

Posłuchaj całej rozmowy Michała Montowskiego z Izabellą Cywińską.

pg

 

Te z kolei, które widziała wcześniej w teatrze

Zobacz więcej na temat: Dwa Teatry TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nic nie pozwala aktorowi tak się zmienić jak Teatr Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 19:07
W Sopocie rozpoczął się XIII Festiwal "Dwa Teatry". Jednym z uczestników imprezy jest aktorka Teatru Narodowego Ewa Konstancja Bułhak, znana również doskonale z Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ignacy Gogolewski: nagrody przychodzą do mnie z pewnym opóźnieniem

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 21:32
W sobotę wieczorem Ignacy Gogolewski odebrał w Sopocie Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry". - Bardzo się cieszę, że doczekałem tej chwili. Wyjadę stąd stabilnie usatysfakcjonowany - mówił w radiowej Jedynce wybitny aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Polony: odnajduję się już tylko w radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 23:31
Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie Wielką Nagrodę odebrała Anna Polony. - Świat jest teatrem, a aktorami ludzie, którzy co chwila wchodzą i znikają - cytowała za Szekspirem znakomita aktorka radiowa i telewizyjna.
rozwiń zwiń