Świat polskiego komiksu. "Tkwi w kulturalnym getcie"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 11:44
- Nie ma możliwości wyjścia z niego. To ciągle jest to samo, wąskie grono odbiorców. Jest pomijany przy wydarzeniach kulturalnych - powiedział w Jedynce Jakub Pierasik z Centrum Komiksu.
Audio
  • Jakub Pietrasik z Centrum Komiksu o kondycji polskiego komiksu (Jedynka/Niedziela z Jedynką)
III Festiwal Komiksu Historycznego w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Warszawie
III Festiwal Komiksu Historycznego w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Warszawie Foto: PAP/Archiwum/Jakub Kamiński

Ostatnio 90. urodziny obchodził Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel, autor "Tystusa Romka i A’Tomka". Wydanych zostało do tej pory 11 mln egzemplarzy. Ten komiks oraz "Kajko i Kokosz" Janusza Christy nadal ma swoich fanów. - Są młode. Nie jest to, co w PRL. Wtedy jeden tomik "Tytusa" był drukowany w nakładzie nawet 400 tys. egzemplarzy, ale ciągle się sprzedaje - powiedział Jakub Pierasik z Centrum Komiksu w Warszawie.

Jego zdaniem komiks, jak każda dziedzina kultury się zmienia. Jednak w Polsce jest ten problem, że jedno pokolenie wypadło z obiegu i komiks musi się na nowo wedrzeć się w łaski czytelników. - Grono odbiorców jest dużo mniejsze. Jest tylko wąska grupa fanów - powiedział Pietrasik. Zapewnił jednocześnie, że nie zmieniła się jego funkcja. Przybliża nam historię, których nie możemy przeżyć na co dzień.

Polskim fenomenem, jeśli chodzi o komiks był "Kapitan Żbik". Na serię składały się 53 zeszyty. Powstał na zamówienie Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej. Zdaniem Pietrasika, to bardzo ważny komiks w historii polskiego rynku, choć niektórzy jego autorzy pewnie się wstydzą, że pracowali na zlecenie milicji. - Tomiki, które rozchodziły się w tysiącach egzemplarzy mają swoją wartość. "Żbiki" Grzegorza Rosińskiego są najdroższymi i najbardziej poszukiwanymi. Dziś jego Thorgal sprzedaje się we Francji w milionach egzemplarzy - przypomniał Pietrasik.

Na szczęście żyje i rozwija się scena polskiego komiksu. W szczecińskiej galerii Orient można oglądać wystawę "Komiks polski i jego twórcy". Oprócz uznanych nazwisk są też prace młodych twórców jak Jacek Frąsia i Krzysztof Gawronkiewicz. - Mamy też autorów wydawanych w USA jak Piotrek Kowalski i Robert Adler. Komiks polski przeżywa ekspansję - podkreślił Pietrasik.

Komiksy są też przenoszone do filmów. Od dłuższego czasu mówi się o przeniesieniu na srebrny ekran "Funky Kovala". - Podobno Warner Bros kupił prawa do ekranizacji. Na razie filmu nie widać, ja czekam - powiedział Pietrasik.

Z Jakubem Pietrasikiem z Centrum Komiksu rozmawiał Wojciech Urban.

tj  

Zobacz więcej na temat: komiks KSIĄŻKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie Jamesa Joyce'a w obrazkach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 12:00
Życie Jamesa Joyce'a, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, do nudnych nie należało. Jednak rysunkowy komentarz Alfonso Zapico uczynił je wyjątkowo ciekawym. Twórca komiksów "Dublińczyk" i "Śladami Joyce'a" był gościem Warszawskich Targów Książki.
rozwiń zwiń