Brakuje ci motywacji? Oszukuj swój mózg

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 16:37
- Mnóstwo rzeczy w życiu zależy od naszych talentów, zdolności, ale również szczęścia. Natomiast motywacja jest nie do pominięcia. Ona stanowi o tym, czy zabierzemy się za coś. Bez niej nic nie osiągniemy - podkreśla w Jedynce psycholog Tomasz Łysakowski.
Audio
  • Z Tomaszem Łysakowskim o motywacji rozmawia Iza Żukowska (Niedziela z radiową Jedynką)
Brakuje ci motywacji? Oszukuj swój mózg
Foto: East News/Glow Images

Za motywację odpowiadają płaty czołowe. - Mówi się, że jeśli mamy dobrze zorganizowaną gospodarkę neuroprzekaźników, to jesteśmy na ogół ludźmi sumiennymi i potrafimy się motywować. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu to odczuł: są przecież dni, kiedy trudno nam wstać z łóżka - wyjaśnia psycholog Tomasz Łysakowski.

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że poziom motywacji kształtuje się różnie w zależności od pory dnia. - Dzięki temu możemy manipulować swoją motywacją, zabierając się za pewne rzeczy o odpowiednich porach. Żmudnymi sprawami zajmujmy się rano, a kontakty międzyludzkie możemy zostawić na popołudnie - wyjaśnia.

Nie można jednak w uwarunkowaniach biologicznych szukać usprawiedliwienia dla lenistwa, czy niskiego poziomu motywacji. - Jednym z narzędzi, które pozwalają nam efektywnie wykorzystywać posiadane zasoby, jest organizowanie czasu lub samomotywacja - podkreślił w "Niedzieli z radiową Jedynką".

Dostarczając sobie nagrody, trudne wyzwania łącząc z rzeczami przyjemnymi, po prostu oszukujemy mózg. - Ale ustalając nagrody, pamiętajmy, by dostarczać sobie rzeczy, z których zadowoleni będziemy także później. Zamiast słodyczy aktywność fizyczna, dzięki której mózg ćwiczy silną wolę - mówi nasz gość.

Jak w motywacji pomagają adrenalina i zakochanie? Dlaczego telewizja działa demotywująco? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przygotowała i prowadziła Iza Żukowska.

Do słuchania "Niedzieli z Jedynką" zapraszamy między godz. 16.00 a 20.00.

(asz)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia

Czytaj także

"Dotyk" - reportaż Anny Retmaniak

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 10:43
- Kiedy leżałam na stole operacyjnym bardzo się bałam. Dygotałam ze strachu. W pewnym momencie stojący obok mnie chirurg wziął mnie za rękę i powiedział: wszystko będzie dobrze. Przestałam się bać - mówi jedna z bohaterek reportażu "Dotyk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internetowa miłość, rozczarowanie w realu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 15:20
- Dziś relacje w internecie przypominają sytuacje sprzedaży. Ktoś godzinami obrabia swoje zdjęcie, by przyciągnąć potencjalnych partnerów - mówił w radiowej Jedynce psycholog Tomasz Łysakowski.
rozwiń zwiń