Małgorzata Niezabitowska: premier Mazowiecki dał mi całkowitą swobodę działania

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 12:32
- Politycy nie chcieli wtedy chodzić do mediów. Tadeusz Mazowiecki też odmawiał. "Pani Małgosiu, ja mam tyle zajęć, pani to lepiej zrobi" - wspominała w radiowej Jedynce Tadeusza Mazowieckiego rzecznik jego rządu, Małgorzata Niezabitowska.
Audio
  • Małgorzata Niezabitowska wspomina Tadeusza Mazowieckiego (Jedynka/Niedziela z Jedynką)
Małgorzata Niezabitowska, rzecznik prasowy rządu Tadeusza Mazowieckiego, pełni wartę honorową przy trumnie z ciałem byłego premiera
Małgorzata Niezabitowska, rzecznik prasowy rządu Tadeusza Mazowieckiego, pełni wartę honorową przy trumnie z ciałem byłego premiera Foto: PAP/Tomasz Gzell

W niedzielę pochowano Tadeusza Mazowieckiego. Trumna z ciałem byłego premiera została złożona w grobie na cmentarzu w podwarszawskich Laskach, gdzie pochowana jest też jego żona Ewa. Wcześniej, w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, koncelebrowano mszę żałobną w intencji Tadeusza Mazowieckiego. Przewodniczył jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uroczystości miały państwowy charakter.

Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Mazowieckiego >>>

Małgorzata Niezabitowska wspominała w radiowej Jedynce, że znała Tadeusza Mazowieckiego jeszcze z czasów pierwszej Solidarności. Była wtedy reporterką tygodnika "Solidarność", a Tadeusz Mazowiecki jego redaktorem naczelnym. Jak powiedziała, naturalnym było to, że po 1989 roku została rzecznikiem jego rządu. - Pan Tadeusz zwrócił się do swoich najbliższych współpracowników. Jacek Ambroziak, który był  jego zastępcą w tygodniku został szefem Urzędu Rady Ministrów, a ja rzecznikiem - powiedziała Niezabitowska.

W rozmowie z Pawłem Wojewódką Niezabitowska przypomniała, że rzecznikiem ostatniego komunistycznego rządu w Polsce był znienawidzony Jerzy Urban. Dlatego wszyscy czekali, kto przyjdzie po nim. - W  sierpniu 1989 roku Tadeusz Mazowiecki stwierdził jedynie, że będzie to kobieta. Usłyszałam go w radiu jadąc na Mazury. Mój mąż powiedział wtedy, że chodzi o mnie. Przeraziłam się - wspominała Niezabitowska.

Zdaniem Niezabitowskiej rola rzecznika rządu była wtedy inna niż dzisiaj. - To były niebywale intensywne czasy. Premier musiał wszystko ogarniać i firmować swoją osobą. Pracowaliśmy w galopie, łącznie z weekendami. Wiedziałam, że mam jego pełne wsparcie. Bardzo dużo rozmawialiśmy. Wiedziałam, jakie jest jego stanowisko. Brałam udział we wszystkich posiedzeniach rządu - powiedział Niezabitowska. Jak podkreśliła takie też miała warunki, zanim została rzecznikiem. Musiała mieć nieograniczony dostęp do premiera i być świetnie poinformowaną.

Tadeusz Mazowiecki nie żyje: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Niezabitowska podkreśliła, że Mazowiecki był człowiekiem wspaniałym, ciepłym i mądrym.  Jedyny minus, że nie mówił słowa "dziękuję". Cztery lata temu, w 20-lecie powstania rządu, spotkał się z nami i powiedział bardzo was przepraszam, że nie mówiłem dziękuję - wspominała Niezabitowska. Przypomniała też bardzo dużo palił papierosów. - Na posiedzeniach rządu przeżywaliśmy męki Tantala. Podczas 12-godzinnych obrad było coraz więcej dymu, a my stawaliśmy się coraz bledsi. Jakby powiedział Lech Wałęsa, to była jedna z nielicznych, minusowych cech Tadeusza Mazowieckiego - stwierdziła Niezabitowska.

Jej zdaniem śmieć Tadeusza Mazowieckiego jest wielką stratą. Ma jednak nadzieję, że będziemy czerpać z jego duchowego testamentu. - Z wielkiej bezinteresowności i myślenia o Polsce. Nigdy o sobie i własnym interesie. To wydaje się szczególnie ważne - podsumowała Małgorzata Niezabitowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Pawła Wojewódki z Małgorzatą Niezabitowską .

Tadeusz Mazowiecki w Radiach Wolności. Nagrania archiwalne w serwisie specjalnym portalu PolskieRadio. pl >>>

Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek 28 października. Miał 86 lat. Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie wydarzeń marcowych 1968 r.; w sierpniu 1980 r. był w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem, gdy stał na czele pierwszego po II wojnie światowej niekomunistycznego rządu w Polsce. W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach. Od jesieni 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.

tj

/

Czytaj także

Nie żyje Tadeusz Mazowiecki. Bronisław Komorowski: z głębokim żalem przyjąłem tę wiadomość

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 10:24
"Prezydent z głębokim żalem przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera III Rzeczpospolitej, doradcy prezydenta RP" - poinformowała kancelaria Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Borowczak: dzięki sile spokoju Mazowieckiego nawiązaliśmy dialog z komunistami

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:11
- Siła spokoju miała olbrzymie znaczenie w Stoczni Gdańskiej. Dzięki niej strajk przebiegł w taki, a nie inny sposób - wspominał zmarłego w poniedziałek Tadeusza Mazowieckiego Jarzy Borowczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki nie żyje. "Polityk kierujący się wartościami"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:58
- Cech, które prezentował Tadeusz Mazowiecki, brakuje współczesnym polskim politykom - podkreślił polityk Ryszard Bugaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frasyniuk o Mazowieckim: był dla nas jak ojciec

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:43
Nie żyje Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1945 roku. Zmarł nad ranem - miał 86 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Staniszkis o Mazowieckim: miał wizję w czasach komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 10:31
- Myślę, że odegrał kluczową rolę w końcu komunizmu właśnie przez to, że jego wyobraźnia była gwarancją, że nie będą to zmiany rewolucyjne - tak mówiła prof. Jadwiga Staniszkis o zmarłym w poniedziałek rano Tadeuszu Mazowieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki nie żyje. Wałęsa: był najlepszym premierem do tej pory

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 11:02
Były prezydent Lech Wałęsa, wspominając zmarłego Tadeusza Mazowieckiego, powiedział, że był to "jeden z porządnych ludzi, którzy pojawili się na jego drodze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraniczne media wspominają Tadeusza Mazowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 11:29
Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1945 roku, zmarł w poniedziałek rano w wieku 86 lat. O jego śmierci informują zagraniczne media, m.in. BBC i Euronews.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd Mazowieckiego przeniósł władzę z PZPR do Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 12:21
Nie żyje Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier w powojennej Polsce. Zmarł nad ranem w wieku 86 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki nie żyje. USA składa kondolencje

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 19:34
W polskich ambasadach na całym świecie wyłożono księgi kondolencyjne po śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Jedna z nich została udostępniona w Waszyngtonie, gdzie do księgi wpisują się głównie dyplomaci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki. Pożegnanie w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 16:40
W niedzielę 3 listopada, w dniu żałoby narodowej, Program Pierwszy Polskiego Radia towarzyszy słuchaczom w pożegnaniu Tadeusza Mazowieckiego, który zmarł 28 października w Warszawie w wieku 86 lat.
rozwiń zwiń