X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święci polscy. Polityka, krew i pierwszy adwokat diabła

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 21:57
- Przy kanonizacji Stanisława po raz pierwszy pojawił się ktoś, kto wysuwa zastrzeżenia wobec procesu kanonizacyjnego. Ale ten święty ważny był także z drugiego powodu - mówi prof. Zbigniew Mikołejko.
Audio
  • Święci polscy. Spiski, krew i pierwszy adwokat diabła (Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski/Jedynka)
Zabójstwo św. Stanisława pędzla Jana Matejki. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
"Zabójstwo św. Stanisława" pędzla Jana Matejki. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050. rocznica chrztu Polski

Wyniesienie Stanisława ze Szczepanowa na ołtarze odbyło się w okresie postępującej decentralizacji władzy i rozdarcia Polski na dzielnicowe księstwa. - Wykorzystuje to gnieźnieński biskup Jakub, rzecznik jedności, który wizję cudownie zrastającego się ciała męczennika przyrównał do zrostu Polski. Z inicjatywy patriarchy na tronie Polski zasiadł Przemysł II, za sprawą którego sakra królewska wróciła do nas po ponad 200 latach - wyjaśnia historyk.

Świętość, co ciekawe, wpisana była w okresie średniowiecza w politykę państwową. Nie tylko na ziemiach polskich. Papiestwo miało niewiele do powiedzenia, decydował władca, lokalny kościół, lud boży. Już w czasach panowania Bolesława Chrobrego cztery akty wyniesienia na ołtarze tworzyły symboliczną mapę państwa, w jego ówczesnym kształcie - opowiada prof. Mikołejko.

Tym, co charakteryzuje większość świętych i błogosławionych z pierwszego okresu polskiego chrześcijaństwa jest fakt, że w ich żyłach nie płynęła polska krew. Łączyło zaś męczeństwo. Była wśród nich także "okrutna ascetka" Jadwiga Śląska.

***

Tytuł audycji: Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Zbigniew Mikołejko (filozof religii)

Data emisji: 15.12.2015

Godzina emisji: 20.34

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrześcijaństwo otwiera Polsce drzwi do świata

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 03:46
- Pojęcie chrztu jest jednym z tych, które rozcinają historię plemion polskich. Jest radykalnie nowe i trzeba się do niego przyzwyczaić, bo do samej nowej wiary przyszło się przyzwyczaić dużo łatwiej niż nam się wydaje - mówi prof. Zbigniew Mikołejko, filozof religii.
rozwiń zwiń