Łukasz Simlat o "Karbali": nie chcę uczestniczyć w politycznym szumie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 10:10
W pierwszym odcinku nowej Jedynkowej audycji "W nocnym kinie" gośćmi byli aktorzy Łukasz Simlat i Michał Żurawski. Rozmowa o filmie "Karbala" stała się punktem wyjścia dla rozważań nt. kondycji polskiego kina.
Audio
  • Łukasz Simlat i Michał Żurawski o pracy na planie "Karbali" (W nocnym Kinie/Jedynka)
Kadr z filmu Karbala. Nz. Łukasz Simlat (C), Bartłomiej Topa i Atheer Adel (P)
Kadr z filmu "Karbala". Nz. Łukasz Simlat (C), Bartłomiej Topa i Atheer Adel (P)Foto: mat. prasowe Next Film

Gospodarz programu Tomasz Kin nie byłby sobą, gdyby nie włożył kija w mrowisko. - Film wszedł do kin 11 września i wywołał narodową dyskusję o filmie wojennym, polskim heroizmie, ale też bylejakości - zaczął.

Aktorzy jednak nie dali się sprowokować. - Widz dowiedział się z "Karbali" o "bidzie" polskiego woja, ale nas to, co dzieje się po premierze, już nie interesuje. Ja w ogóle nie mam telewizora, jestem odcięty od tego szumu - mówił filmowy "X" Łukasz Simlat.

Słuchaj także >>
topa 1200 30.jpg
Bartłomiej Topa: wojna w Iraku przyczynkiem do obecnej sytuacji w Europie

Obaj z Michałem Żurawskim identyfikują się z "Karbalą" i cieszą, że wzięli w niej udział, mogli współpracować z reżyserem Krzysztofem Łukaszewiczem. - Trzy lata pracy nie poszły w gwizdek, choć w życiu by mi nie przyszło do głowy, że to może być polityczny film - dodał Żurawski, który wcielił się w rolę sierżanta Waszczuka "Starszego". 

Goście Tomasza Kina rozmawiali także o współpracy z prawdziwymi żołnierzami i weteranami polskiego wojska, podejściu do wojny Powstańców Warszawskich i żołnierzy dziś walczących w światowych konfliktach, stosunku aktora do gotowego już filmu, a także kondycji współczesnego polskiego kina i istotnych wątkach, które nie zmieściły się w "Karbali".

***

Tytuł audycji: W nocnym kinie

Prowadzi: Tomasz Kin

Goście: Michał Żurawski i Łukasz Simlat (aktorzy)

Data emisji: 25.09.2015

Godzina emisji: 23.10

asz/kd

Czytaj także

Łukasz Simlat: każdy człowiek jest wart filmu, tym bardziej Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 21:15
- Każdy ma swoje dylematy, a czasami nabierają one bardzo dużej wagi - mówił w Jedynce aktor, który wcieli się w postać Jana Karskiego w spektaklu TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Schuchardt: moja postać to kij włożony w mrowisko

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 20:10
- Z jednej strony mamy fajny odział, a z drugiej - porucznika, który jest bardzo ambitny, ale nie wie na czym polega wojna, bo wcześniej siedział za biurkiem – mówi aktor o filmie "Karbala".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Karbala" - twórcy zdradzają kulisy powstawania filmu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 13:12
- Nie byliśmy gotowi na to, co wydarzyło się podczas pracy nad "Karbalą" w Jordanii - stwierdzili w radiowej Jedynce Bartłomiej Stępniak i Tomasz Matraszek.
rozwiń zwiń