Czesław Mozil wyjaśnia, dlaczego słowo emigrant drażni

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 01:38
- Mam to szczęście, że mogłem ponownie zamieszkać w Polsce. Przy moim rodzinnym stole nigdy się nie narzekało na nasz kraj - mówi Czesław Mozil.
Audio
  • Czesław Mozil opowiada o projekcie "Trylogia emigranta", poczuciu polskości i swojej twórczości (W nocnym kinie/ Jedynka)
Czesław Mozil w wieku pięciu lat wyjechał wraz z rodzicami i rodzeństwem do Danii, gdzie mieszkał do dwudziestego ósmego roku życia
Czesław Mozil w wieku pięciu lat wyjechał wraz z rodzicami i rodzeństwem do Danii, gdzie mieszkał do dwudziestego ósmego roku życiaFoto: materiały prasowe

Artysta przyznaje, że obecnie krąży wokół tematu emigracji w związku z cyklem "Trylogia emigranta", co zdaniem wielu jest komercyjnym samobójstwem. - Według niektórych słowo emigrant nie kojarzy się pozytywnie i dzieli nas wszystkich. Polska jest moim domem, choć cały czas mam poczucie, że jak tylko otwieram buzię i mówię, że jestem u siebie, to słyszę, że jestem z Belgii czy Holandii - opowiada Czesław Mozil.

W programie mówiliśmy o tym, jakie korzyści wynikają ze spojrzenia na Polskę z pewnego dystansu, za jaki utwór muzyk został najbardziej skrytykowany, kto przychodzi na koncerty Czesława Mozila i dlaczego nie jest łatwo artyście być sobą. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W nocnym kinie

Prowadzi: Tomasz Kin

Gość: Czesław Mozil (piosenkarz, kompozytor, akordeonista, absolwent Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej, lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa)

Data emisji: 5.02.2016

Godzina emisji: 23.14

sm/ag

Czytaj także

Tomasz Jakubiak: w święta jedzmy tradycyjnie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 10:55
- Gdy ktoś do mnie dzwoni po jakiś wyszukany przepis na świąteczny obiad typu śledź z marakują, to pytam się "Ale po co?". I tak jak przyjdzie babka z ciotką, to powiedzą, że nie będą tego jadły, bo nie ma cebuli i oleju - mówi szef kuchni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radzimir Dębski muzykiem został z buntu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 20:00
- W wieku 12 lat odwróciłem się od muzyki. I dlatego dzisiaj jestem muzykiem. To jest śmieszne, że całkowicie inna droga zaprowadziła mnie w to samo miejsce - mówi gość Tomasza Kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DJ Wika inspiracją dla starych i młodych

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 01:59
- Pokazałam, że nie mając znajomości można żyć inaczej. Opłaciło się wyjść przed szereg, bo senior został zauważony - mówi działaczka społeczna DJ Wika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzech Piotrowski o poskramianiu tyranii i improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 02:09
- Jestem despotą i tyranem, ale tworząc muzykę musiałem się nauczyć otwartości, słuchania innych. To jest dla mnie bardzo dobra szkoła - mówi w radiowej Jedynce Grzech Piotrowski, jazzman.
rozwiń zwiń