Krzysztof Bednarski. Rzeźbiarskie spotkania ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 14:00
Krzysztof Bednarski, wybitny rzeźbiarz polski i włoski (mieszka od wielu lat w Rzymie), w latach 70. i 80. znany był z rzeźb o wymowie  antykomunistycznej, które tworzył jeszcze podczas studiów w ASP.
Audio
  • Rzeźbiarz Krzysztof Bednarski o swojej twórczości (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Grób Krzysztofa Kieślowskiego na Starych Powązkach zaprojektowany przez Krzysztofa Bednarskiego
Grób Krzysztofa Kieślowskiego na Starych Powązkach zaprojektowany przez Krzysztofa BednarskiegoFoto: Zu/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

To on jest autorem słynnego cyklu "Karolów", czyli głów Marksa powielanych "w byle czym", a także nagrobków Krzysztofa Kieślowskiego i Konstantego Puzyny.

Jedna z jego najnowszych prac to film przedstawiający przypadkowo zarejestrowaną śmierć kloszarda. - Mieszkam w starym centrum Rzymu, naprzeciw fasady kościoła Santa Lucia. Testowałem możliwości nowego aparatu, filmowałem ten widok z balkonu, z fasady zszedłem na schody i przy powiększeniu zobaczyłem leżącego między śmieciami człowieka. Zszedłem na dół i zrobiłem jeszcze kilka najść na niego. Okazało się, że nieświadomie zapisałem ostatnie chwile jego życia, nie wiedziałem, że umiera, on zresztą nie pierwszy raz był w tym miejscu - mówi Krzysztof Bednarski.

Artysta opowiada też o polsko-włoskim filmie, którego jest bohaterem, i który wkrótce wejdzie do kin. - W filmie występuje czterech artystów, trochę jak w dowcipie, Amerykanin, Chińczyk, Duńczyk i Polak. Moja opowieść dotyczy kradzieży rzeźby z grobu Krzysztofa Kieślowskiego, tych dłoni, które kadrują życie - wyjaśnia Bednarski.

Dlaczego rzeźbiarz długo wzbraniał się przed robieniem nagrobków, ale potem zmienił zdanie? Mogiły ktorych słynnych artystów czekają jeszcze na jego pracę? O tym w audycji.

***

Audycja: Po drugiej stronie lustra w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Krzysztof Bednarski (rzeźbiarz)

Data: 30.03.2017

Godzina emisji: 23.05

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezcenne nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 09:30
W latach 2014–16 kolekcja Muzeum Narodowego wzbogaciła się o cenne dzieła. Od 17 listopada są one udostępnione zwiedzającym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcja Czartoryskich. "Dama z łasiczką" i kamyki z grobu Romea i Julii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 10:20
- Księżna Izabela z Flemingów Czartoryska była świetnie wykształcona językowo i literacko. Połączenie tego z jej niespożytą energią powodowało, że to, co pragnęła umieścić w Świątyni Sybilli bądź w Domu Gotyckim, potrafiła wydobyć niemalże spod ziemi, pokonując opór władz, ustrojów, zaborców - podkreśla Justyna Guze, historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie. 
rozwiń zwiń