Festiwal Dwa Teatry. Grand Prix dla słuchowiska "Wielka improwizacja"

Słuchowisko "Wielka improwizacja" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz spektakl "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zdobyły Grand Prix 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. W konkursie w tym roku rywalizowały 34 realizacje radiowe oraz 28 produkcji telewizyjnych. 
Jerzy Radziwiłowicz i Piotr Fronczewski
Jerzy Radziwiłowicz i Piotr FronczewskiFoto: Piotr Piorun/PR
O Audycji

Zwycięskie słuchowisko jest fantazją na temat polskich mitów romantycznych. Akcja "Wielkiej improwizacji" rozgrywa się w trakcie meczu piłki nożnej pomiędzy warszawską Legią a Cracovią w 1967 roku. Głównymi bohaterami są Kazimierz Dejmek (w tej roli Piotr Fronczewski) oraz Gustaw Holoubek (Jerzy Radziwiłowicz). Słuchowisko jest formą pojedynku Kazimierza Dejmka z Gustawem Holoubkiem, który opiera się przed przyjęciem roli Gustawa-Konrada w "Dziadach".

- Mówimy o "Dziadach" Dejmka, "Dziadach" z '68 roku, "Dziadach", które uruchomiły wypadki marcowe, tymczasem nie wiemy, o czym te "Dziady" były. Postanowiłem przypomnieć o czym "Dziady" były i dlaczego były tak poruszające - mówi w radiowej Jedynce autor słuchowiska "Wielka improwizacja" Wojciech Tomczyk.

Reżyser słuchowiska, Janusz Zaorski, zdradza, że po przeczytaniu scenariusza od razu był zdecydowany, że chce je realizować, ale miał jednak pewne obawy. - Zderzenie małego realizmu z symboliką, metaforą. Czy to się da połączyć, zapleść jak w warkoczu? Czy nagle w spektaklu radiowym nie będą dwa słuchowiska osobne? To był mój problem reżyserski, ale ja lubię takie wyzwania - mówi Janusz Zaorski

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także rozmowy z: Warzyńcem Konarskim - reżyserem spektaklu "Wesele"; nagrodzonymi aktorkami - Dominiką Kluźniak i Wiktorią Gorodeckają; Haliną Łabonarską i Janem Englertem, którzy otrzymali Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry"; Michałem Zdunikiem - laureatem Nagrody Honorowej im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą współczesności oraz Martą Rebzdą - nagrodzoną za scenariusz oryginalny słuchowiska "Żaba" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Więcej w dołączonym nagraniu

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzą: Małgorzata Raducha, Anna Stempniak, Dorota Kołodziejczyk, Martyna Podolska

Goście: Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta), Janusz Zaorski (reżyser), Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser), Dominika Kluźniak (aktorka), Wiktoria Gorodeckaja (aktorka), Halina Łabonarska (aktorka), Jan Englert (aktor), Michał Zdunik (reżyser), Marta Rebzda (reportażystka radiowa i telewizyjna)

Data emisji: 27.05.2019

Godzina: 23.06

kh

 

Playlista