Krzysztof Jakowicz: skrzypce są właściwie moim jedynym nałogiem

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:06
W tym roku obchodzi 80. urodziny. Mówi, że najważniejsze jest życie tu i teraz. Jeszcze do niedawna świetnie grał w ping-ponga, ale przede wszystkim genialnie gra na skrzypcach. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" jest ceniony skrzypek Krzysztof Jakowicz.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Jakowiczem (Jedynka/ Po drugiej stronie lustra)
Krzysztof Jakowicz
Krzysztof JakowiczFoto: Maciej Kulczyński / PAP

Życie Krzysztofa Jakowicza składa się tak naprawdę z samych sukcesów artystycznych. Z jednej strony zagrał wiele prestiżowych koncertów na całym świecie, a z drugiej strony nie zapomina o koncertowaniu w małych polskich miejscowościach.

Muzyka Bez Granic / Youtube

Gra dla ludzi

- Staram się zawsze grać najlepiej jak potrafię i każdy koncert, który za chwilę będzie, jest tym najważniejszym w moim życiu. Dla publiczności ważne jest, gdzie artysta grywał albo skąd przyjechał (…), ale dla mnie to już nie jest ważne. Najważniejsze jest to, żeby grać dla ludzi i dawać im to, co mam najlepsze tego wieczoru - twierdzi Krzysztof Jakowicz.

Traktuje z powagą

Gość Jedynki przyznaje, że uwielbia spotykać osoby, które są po raz pierwszy na jego koncercie.

- Odkrywają swoją wrażliwość. Dlatego ich wrażenie jest dla mnie najważniejsze, w związku z tym muszę ich traktować z największa powagą i to robię. Dostaję od ludzi nadzwyczaj wiele sygnałów zainteresowania. Kiedy pytają, co sądzę na temat koncertu, odpowiadam: "moje zdanie nie jest ważne, państwa zdanie jest ważne" - mówi.

Żyje w idealnym świecie

- Jestem szczęściarzem, ponieważ na co dzień obcuję z geniuszami. Jeśli Bacha gram przez całe życie, często Vivaldiego i Mozarta, to oni cały czas mi towarzyszą. W związku z tym żyję w pewnym takim idealnym świecie - zauważa Krzysztof Jakowicz.

W jaki sposób Krzysztof Jakowicz świętuje każdy dzień? Dlaczego ludzie boją się muzyki poważnej? Co byłoby najlepszym prezentem dla naszego gościa?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra"

Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Krzysztof Jakowicz (muzyk)

Data emisji: 04.11.2019

Godzina emisji: 23.06

DS

Czytaj także

Stanisław Moniuszko. "Był konserwatystą zarówno w życiu, jak i w muzyce"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 11:13
5 maja przypada 200. rocznica śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada o tym, czym charakteryzowała się muzka artysty, jak liczne podróże kształtowały jego gust i jakie dzieła przyniosły mu największą sławę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: z nimi można konie kraść

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:48
- Muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia to bardzo otwarci ludzie, z którymi można konie kraść. Są skłonni do akceptacji najbardziej dziwnych pomysłów, ale tylko pod jednym warunkiem: że jest również efekt artystyczny - mówi w radiowej Jedynce wieloletnia dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa.
rozwiń zwiń