X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historyk prof. Andrzej Paczkowski: mam dobrą pamięć

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 12:49
- Każdy, kto zajmuje się pracą naukową, musi mieć dobrą pamięć, żeby wiedzieć, co inni napisali, co przeczytał - mówi w audycji "Po drugiej stronie lustra" historyk, znawca dziejów najnowszych.
Audio
  • Rozmowa z historykiem prof. Andrzejem Paczkowskim (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Prof. dr hab. Andrzej Paczkowski
Prof. dr hab. Andrzej Paczkowski Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Andrzej Paczkowski wychowywał się na warszawskim Żoliborzu, do szkoły chodził z Tomaszem Łubieńskim i Januszem Głowackim, a zaraz po maturze zakochał się we wspinaczce wysokogórskiej. Działacz opozycji demokratycznej w latach 80., autor ponad 30 książek i tysięcy artykułów, opracowań, referatów na temat historii Polski - głównie II połowy XX wieku.

Jak udało mu się zachować obiektywizm badawczy?  - W swoich badaniach nad historią PRL zajmowałem się przede wszystkim obozem władzy. Tymi, którzy rządzili - a ja do nich nie należałem. Nie chciałem podejmować poważnych badań nad sprawami, w których sam jakoś uczestniczyłem - mówi w Jedynce profesor.

W opublikowanej niedawno przez IPN biografii "Góry i teczki" prof. Andrzej Paczkowski przyznaje, że gdyby nie feralny upadek w Tatrach z wysokości 20 metrów, to może zapisałby się w annałach polskiego alpinizmu. 

- Miałem złamany mostek, porozbijaną głowę. To mnie wystudziło. Myślę, że to był jeden z powodów, dla których nigdy nie byłem dobrym wspinaczem, bo za wcześnie zacząłem się bać - podkreśla. - Wspinałem się później jeszcze przez kilkanaście lat, ale czułem zbyt duży respekt przed górami - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z prof. Andrzejem Paczkowskim, który wspomina m.in. swoje dzieciństwo i lata szkolne. Zdradził także, dlaczego dzięki górom stał się frankofilem, jak poznał Jerzego Giedroycia i gdzie chował "bibułę" w czasach stanu wojennego. Więcej w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra"

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka 

Gość: Prof. Andrzej Paczkowski (historyk)

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisji: 23.10

kh