"To była posługa niezwykła i przełamująca stereotypy". Abp Polak o pontyfikacie Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:50
W 100-lecie urodzin przypominamy nauczanie św. Jana Pawła II, w szczególności dziedzictwo myśli i czynu, aby pokazać aktualność oraz wpływ pontyfikatu papieża Polaka na współczesne życie chrześcijan. Przywołamy szczególną misję, którą była ewangelizacja świata realizowana poprzez liczne podróże i przesłanie do młodych ludzi, jak również duchowe dziedzictwo wiary i szeroką dokumentację stanowiącą świadectwo głoszenia wolności i poszanowania godności każdego człowieka.
Audio
Papież Jan Paweł II wygłasza przemówienie podczas I pielgrzymki do Polski. 3 czerwca 1979 r. Obok papieża widoczni duchowni: sekretarz papieża, ks. Stanisław Dziwisz (1. z lewej), prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński (2. z lewej), abp Agostino Casaroli (4. z lewej).
Papież Jan Paweł II wygłasza przemówienie podczas I pielgrzymki do Polski. 3 czerwca 1979 r. Obok papieża widoczni duchowni: sekretarz papieża, ks. Stanisław Dziwisz (1. z lewej), prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński (2. z lewej), abp Agostino Casaroli (4. z lewej).Foto: nac.gov.pl

Jak rozumieć dziedzictwo Jana Pawła II? 

Karol Wojtyła został wybrany na papieża w 1978 roku, przybierając imiona Jan Paweł dla uhonorowania swojego poprzednika Jana Pawła I. Pontyfikat papieża Polaka trwał 28 lat. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i Azji w latach 80. i 90. XX wieku, w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego. 

- Kard. Stefan Wyszyński mówił, że Jan Paweł II wprowadzi nas w nowe tysiąclecie. Wszystko, co uczynił, cała jego posługa od 1978 roku aż do śmierci była rzeczywiście posługą milenijną na przestrzeni wieków, prowadzenia w ten nowy czas, nową rzeczywistość - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia abp Wojciech Polak.  - Widzieliśmy też, jaka była to posługa niezwykła od samego początku, przełamująca pewne stereotypy, które do tej pory miał Kościół w swoich wyobrażeniach posługi papieży - dodał arcybiskup. 

"Witał się z każdym, kto w tym kraju żyje"

Jan Paweł II przyczynił się do otwartości i popularności Kościoła katolickiego. Charakterystycznymi zwyczajami papieża było m.in. całowanie ziemi, organizowanie mszy św. dla tłumów ludzi w różnych miejscach m.in. na stadionach czy lotniskach, czy bezpośrednie kontakty z wiernymi. - To nie tyle był plan duszpasterski, ile odpowiadanie na różne wyzwania, przed którymi stał Jan Paweł II - mówił abp Wojciech Polak. - Dla mnie to, że przyjeżdżał do danego kraju i całował ziemię, to oznaka tego jakby się witał z każdym, który w tym kraju żyje. To jest dla nas wielki znak szacunku Ojca Świętego dla każdego żyjącego człowieka pod każdą szerokością geograficzną - ocenił. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra 

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: abp Wojciech Polak 

Data emisji: 18.05.2020 r. 

Godzina emisji: 22.09

ans 

Czytaj także

Jan Paweł II: nauczcie się kochać to, co prawdziwe, dobre i piękne

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 13:32
W audycji z cyklu "Po drugiej stronie lustra" w poniedziałek po godz. 23.00 w 100-lecie urodzin przypomnimy nauczanie św. Jana Pawła II, w szczególności dziedzictwo myśli i czynu, aby pokazać aktualność oraz wpływ pontyfikatu papieża Polaka na współczesne życie chrześcijan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transmisja mszy świętej z Watykanu w Jedynce w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 21:00
Już dziś, 18 maja, Program 1 Polskiego Radia zaprasza na transmisję wyjątkowej mszy świętej sprawowanej przez papieża Franciszka przy grobie świętego Jana Pawła II. Początek transmisji o godzinie 7.00. Zapraszamy do słuchania.
rozwiń zwiń