"Ściana cieni". Wyprawa na świętą górę w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 11:22
- Najważniejsze było pokazanie zderzenia u podnóża góry dwóch kultur Szerpów i alpinistów - mówi Eliza Kubarska, twórczyni filmu "Ściana cieni". Wyjaśnia, że Szerpowie, czyli ludność zamieszkująca najwyższe pasma himalajskie, uważa całe Himalaje za królestwo bogów. Zostało tylko kilka takich ostatnich, świętych gór, na które po prostu nie wolno się wspinać i po nich chodzić. - Jednak i one stają się celem dla wspinaczy, co pokazuję w moim filmie - mówiła Eliza Kubarska.
Audio
  • Eliza Kubarska o filmie 'Ściana cieni" opowiadającym wejście na himalajską górę Kumbakarna (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Widok na Kumbakarne sprzed światyhni Pathibhara Devi Temple, w Taplegung, Nepal
Widok na Kumbakarne sprzed światyhni Pathibhara Devi Temple, w Taplegung, Nepal Foto: Sundar Photo/shutterstock

 - Obserwowaliśmy, w jaki sposób Szerpowie widzą Himalaje i jak dużo emocji w nich budzi ta sytuacja, w której muszą złamać tabu, bo na szali jest zarobek, który przeznaczają na wykształcenie dzieci - wyjaśnia. A po drugiej stronie mieliśmy alpinistów, którzy przybyli w tamto miejsce dalekie i obce sobie po to, żeby dokonać jakiegoś niesamowitego zdobycia.   
 
Góra Jannu (7710 m npm), którą miejscowi nazywają Kumbakarna, jest święta, gdyż jest skamieniałym ciałem groźnego i potężnego boga. Ale okazało się, że nie są w stanie uchronić tych gór od naruszenia, patrząc chociażby po tym, co dzieje się na Evereście. Święta góra himalajska traci tę swoją świętość. Ale tak się składa, że Kumbakarna jest jednocześnie jedną z najtrudniejszych gór, ponieważ słynie ze swoich pionowych ścian. Wschodnia ściana nigdy wcześniej nie została zdobyta, a wszystkie próby kończyły się porażką. - Bohaterowie mojego filmu postanowili więc się na tę ścianę wspiąć, a ja ich działania sfilmować, opowiadając o tej wyprawie właśnie z punktu widzenia Szerpów - mówi dokumentalistka.

Na udział w wyprawie decyduje się niepiśmienny Nada. Od 20 lat ryzykuje życie jako tragarz wysokościowy, zawieszając liny na ośmiotysięcznikach. Teraz chce zarobić na szkołę dla swojego najmłodszego syna – kilkunastoletniego Dawy - i w ten sposób uchronić go przed niebezpieczną pracą himalajskiego tragarza. Jednak udział w wyprawie na świętą górę oznacza złamanie tabu… Alpiniści, którzy zamierzają zdobyć dziewiczą wschodnią ścianę Kumbhakarny to wybitny polski wspinacz Marcin Tomaszewski oraz dwukrotni zdobywcy alpinistycznego Oskara (Złoty Czekan) - Dmitri Gołowczenko i Siergiej Nilow z Rosji. Załamanie pogody i zagrażające wspinaczom lawiny to tylko początek narastających trudności.


Eliza Kubarska opowiada o dramatycznym przebiegu zejścia z góry rosyjskich alpinistów, którym zabrakło żywności, a pogoda była bardzo zła. Ona, jako jedyna znająca się na alpinizmie wraz z producentką wyruszyły na pomoc. - Ale tego w filmie nie zobaczycie - zastrzega gość Programu 1 Polskiego Radia. Potem okazało się, że dzięki nowoczesnej technice wydarzenia były śledzone na bieżąco przez internautów. Wyprawa była również opisywana w mediach świata ze względu na jej bardzo trudny, wręcz dramatyczny przebieg.

"Ściana cieni" - najnowszy film Elizy Kubarskiej - cenionej w świecie dokumentalistki pokazującej różne - etyczne, duchowe i społeczne aspekty ekstremalnych wyczynów - walczy o nagrodę główną na największym festiwalu filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej - Hot Docs w Toronto. Film został wyselekcjonowany do Konkursu Głównego (International Spectrum) jako jeden z dziewięciu tytułów spośród ponad trzech tysięcy zgłoszonych produkcji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra 

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Eliza Kubarska (alpinistka, dokumentalistka)

Data emisji: 1.06.2020 r. 

Godzina emisji: 23.05

ag

Czytaj także

"Obcy na mojej kanapie". Dokument o couch surfingu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:10
- Forma średniego metrażu wydawała mi się adekwatna do poruszenia tematu pewnego zjawiska społecznego, jakim jest internetowa gościnność - mówi Grzegorz Brzozowski, autor scenariusza i reżyser filmu dokumentalnego "Obcy na mojej kanapie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliza Kubarska. Tęsknota za byciem częścią natury

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 15:02
Eliza Kubarska - autorka filmów dokumentalnych, w których sama obserwuje bohaterów będących w sytuacjach ekstremalnego wysiłku, podczas rzykownych rozrywek takich jak np. wspinaczka, czy nurkowanie na bezdechu. Alpinistka przyznaje, że nie lubi przewidywalnego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Pawłowski ostatni wspinał się z Jerzym Kukuczką. "Jurek spadł, ja schodziłem. Myśleli, że to Kukuczka wraca"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 10:00
- Gdy Reinhold Messner wiosną 1989 zorganizował wyprawę na południową ścianę Lhotse i nie zaprosił na nią Jerzego Kukuczki, który tak jak Włoch był zdobywcą wszystkich 14 ośmiotysięczników, Jurek poczuł się w tej sytuacji źle i odpowiedział szybko, organizując własną ekspedycję - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Ryszard Jan Pawłowski, partner Kukuczki podczas tragicznej w skutkach wyprawy na Lhotse w 1989 roku. 
rozwiń zwiń