Wspaniały gawędziarz i popularyzator nauki - Wiktor Zin
- Założyłem sobie taki program: przy pomocy telewizji wykształcić to pokolenie, pokazać mu, co jest ładne. Trzy pokolenia słuchały tych audycji, patrzyły na te rysunki - mówił w 2001 roku w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem w radiowej Jedynce profesor Wiktor Zin.
Opowiadał wówczas o swoich różnych dodatkowych aktywnościach, m.in. o wykładach z architektury kości czy wykładach w szkole antycznej.
- Już antyczni powiedzieli, że architektura to przecież skamieniała muzyka. Ci, którzy studiowali w szkole muzycznej, chcieli wiedzieć, jakie istnieją relacje powiedzmy pomiędzy Partenonem a muzyką, bo rytm i tu i tam jest podobny. Takie były moje dzieje wykładowcy - mówił.
49:07 2020_09_21 23_09_09_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 . Wspominamy profesora Wiktora Zina (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Posłuchaj archiwalnych audycji prof. Wiktora Zina
Profesor zdradził także w Programie 1 Polskiego Radia, że większą uwagę ludzi zwracała jego podzielność uwagi, która jak zaznaczył "jest darem mózgu, jego specyfiką" niż same jego rysunki.
- Dla nich było dziwne to, że ktoś, kto rysuje powiedzmy zwieńczenie Katedry Świętego Piotra, równocześnie może opowiadać, jak to było z Michałem Aniołem, kiedy w Ogrodach Medycejskich wykonywał swoje rzeźby. Mówiąc krótko: co innego ręka, co innego głowa - podkreślił prof. Zin.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której nie tylko usłyszeć można fragmenty rozmów z prof. Zinem, ale także jego radiowych programów, m.in. z cyklu "Półgłosem i ciszą".
***
Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra"
Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk
Data emisji: 21.09.2020
Godzina emisji: 23.09
kh