Mistrz piórka i węgla. Wspominamy profesora Wiktora Zina

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 08:35
Jak nikt potrafił opowiadać o architekturze i przyrodzie, jednocześnie rysując na żywo to, o czym mówił. Jego program telewizyjny "Piórkiem i węglem" był niesłychanie popularny przez prawie 30 lat. Bohaterem magazynu "Po drugiej stronie lustra" był prof. Wiktor Zin (1925 - 2007), architekt, popularyzator wiedzy o historii sztuki, twórca scenografii teatralnych i operowych. 14 września minęła 95. rocznica jego urodzin.
Prof. Wiktor Zin
Prof. Wiktor ZinFoto: PAP/Marek Wachowicz

czytaj więcej
Wiktor Zin PAP 1200.jpg
Wspaniały gawędziarz i popularyzator nauki - Wiktor Zin

- Założyłem sobie taki program: przy pomocy telewizji wykształcić to pokolenie, pokazać mu, co jest ładne. Trzy pokolenia słuchały tych audycji, patrzyły na te rysunki - mówił w 2001 roku w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem w radiowej Jedynce profesor Wiktor Zin.

Opowiadał wówczas o swoich różnych dodatkowych  aktywnościach, m.in. o wykładach z architektury kości czy wykładach w szkole antycznej.

- Już antyczni powiedzieli, że architektura to przecież skamieniała muzyka. Ci, którzy studiowali w szkole muzycznej, chcieli wiedzieć, jakie istnieją relacje powiedzmy pomiędzy Partenonem a muzyką, bo rytm i tu i tam jest podobny. Takie były moje dzieje wykładowcy - mówił. 


Posłuchaj
49:07 2020_09_21 23_09_09_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 . Wspominamy profesora Wiktora Zina (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 


Czytaj też
radiowa kawa poranek słuchanie 1200.jpg
Posłuchaj archiwalnych audycji prof. Wiktora Zina

Profesor zdradził także w Programie 1 Polskiego Radia, że większą uwagę ludzi zwracała jego podzielność uwagi, która jak zaznaczył "jest darem mózgu, jego specyfiką" niż same jego rysunki.

- Dla nich było dziwne to, że ktoś, kto rysuje powiedzmy zwieńczenie Katedry Świętego Piotra, równocześnie może opowiadać, jak to było z Michałem Aniołem, kiedy w Ogrodach Medycejskich wykonywał swoje rzeźby. Mówiąc krótko: co innego ręka, co innego głowa - podkreślił prof. Zin.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której nie tylko usłyszeć można fragmenty rozmów z prof. Zinem, ale także jego radiowych programów, m.in. z cyklu "Półgłosem i ciszą".

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra"

Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk

Data emisji: 21.09.2020

Godzina emisji: 23.09

kh

Zobacz więcej na temat: Magda Mikołajczuk architektura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Moniuszko. "Był konserwatystą zarówno w życiu, jak i w muzyce"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 11:13
5 maja przypada 200. rocznica śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada o tym, czym charakteryzowała się muzka artysty, jak liczne podróże kształtowały jego gust i jakie dzieła przyniosły mu największą sławę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: z nimi można konie kraść

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:48
- Muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia to bardzo otwarci ludzie, z którymi można konie kraść. Są skłonni do akceptacji najbardziej dziwnych pomysłów, ale tylko pod jednym warunkiem: że jest również efekt artystyczny - mówi w radiowej Jedynce wieloletnia dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa.
rozwiń zwiń