"Czasy katedr" nadal inspirują badaczy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 15:30
Obyczajowość, kultura i życie codzienne "czasów katedr" nadal inspirują badaczy, wybitny historyk średniowiecza prof. Jacques Le Goff pisał: "Średniowiecze zawładnęło mną tylko dlatego, że miało niemalże magiczną moc wyobcowania, wyrywania z niepokojów i przeciętności chwili teraźniejszej, a równocześnie ukazywania teraźniejszości jaśniejszej i bardziej aktualnej".
Katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Chartres uważana jest za jedną z najwspanialszych średniowiecznych świątyń we Francji
Katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Chartres uważana jest za jedną z najwspanialszych średniowiecznych świątyń we FrancjiFoto: Shutterstock/Radu Razvan

Co współcześnie oznacza bycie uczonym? 

Kogo dziś możemy określić mianem uczonego ? Ta wizja się co jakiś czas zmienia, ona ewoluuje wraz z szeroko pojętym postępem w nauce, zmieniają się choćby narzędzia do jej uprawiania. - Zmieniają się narzędzia, ale również zmienia się miejsce doświadczenia w nauce i w życiu. (...) Dawniej ludzie uczyli się na doświadczeniu innych pokoleń. - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Falkowski, historyk, mediewista, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. - Rola uczonego musi być przedefiniowana. To jest człowiek, który ma tworzyć przyszłość, a kiedyś uczony znał przeszłość i potrafił na tym budować dobrą egzystencję - wyjaśnia profesor. 


Posłuchaj
40:20 2020_12_21 23_08_20_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 "Czasy katedr" nadal inspirują badaczy (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Ks. prof. Michał Heller w książce pod tytułem "Jak być uczonym" wyróżnia kilka elementów pasji naukowej i są to: zainteresowanie przedmiotem, znajdowanie przyjemności w badaniu swojego przedmiotu, odwaga bycia trochę innych niż wszyscy, motywacja pracy naukowej, uczestniczenie w nauce jako instytucji, zażyłość z książkami i czasopismami oraz ślęczenie przy biurku.

- Jest coś co nas wszystkich zdumiewa, ale na początku drogi naukowej nie zawsze jest to widoczne, mianowicie konieczność zanurzenia się w badaniu całkowicie - podkreśla prof. Falkowski. 

Epoka średniowiecza

 Obszarem zainteresowań naukowych prof. Falkowskiego jest epoka średniowiecza, fascynujące czasy, których odkrywanie zawsze czymś zaskakuje. - Moja decyzja o wyborze epoki musiała się odbyć razem z wyborem seminarium na trzecim roku studiów ( pierwsza połowa lat 70.). To była niechęć do polityki - mówi gość audycji. - Wybrałem średniowiecze, ponieważ uznałem, że jest to najmniej zideologizowane, najmniej zagrożone cenzurą i naciskiem ideologicznym - wspomina. 

Władcy, którzy wpływali na losy Europy

Jednym z najpotężniejszych suwerenów zachodnich był Karol Wielki, Król Franków. - To była postać niezwykła przez dokonania, jednak jedna rzecz jest frapująca: był królem, prowadził politykę i rządził tak jakby był imperialnym cesarzem - ocenia prof. Falkowski. - Na długo przez koronacją Karol Wielki był traktowany jako przywódca świata chrześcijańskiego i najpotężniejszy, obdarzony największym autorytetem władca - dodaje. 


Prof. Wojciech Fałkowski i Katarzyna Jankowska Prof. Wojciech Fałkowski i Katarzyna Jankowska

"Umarł król. 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego"

"Umarł król. 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego" to nazwa niezwykłej wystawy prezentowanej od 28 listopada 2020 r. w Zamku Królewskim w Warszawie, która przypomina nie tylko o rocznicy śmierci tego polskiego króla, ale także o jego wielkich dokonaniach. Na stronie internetowej zamieszczone są  także wykłady historyczne inspirowane wystawą. 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra 

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: prof. Wojciech Falkowski (historyk, mediewista, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie) 

Data emisji: 21.12.2020 r. 

Godzina emisji: 23.10 

muzeum/ans

Czytaj także

Unikatowa ceramika na pierwszej wystawie w Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 20:40
"Niezwykły dar Króla. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego ze zbiorów polskich" - wystawa unikatowej ceramiki w Zamku Królewskim w Warszawie to pierwsza ekspozycja po wznowieniu działalności placówki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Zamku Królewskiego o zamieszkach podczas Marszu Niepodległości: zbrukanie rocznicowej idei

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 14:39
- Chuligańskie wybryki, zachowania niegodne i wulgarne absolutnie nie powinny mieć miejsca podczas Marszu Niepodległości. Niestety z powodu takich postaw idea ta sięgnęła bruku - powiedział prof. Wojciech Fałkowski, historyk i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń