Co współcześnie oznacza bycie uczonym?
Kogo dziś możemy określić mianem uczonego ? Ta wizja się co jakiś czas zmienia, ona ewoluuje wraz z szeroko pojętym postępem w nauce, zmieniają się choćby narzędzia do jej uprawiania. - Zmieniają się narzędzia, ale również zmienia się miejsce doświadczenia w nauce i w życiu. (...) Dawniej ludzie uczyli się na doświadczeniu innych pokoleń. - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Falkowski, historyk, mediewista, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. - Rola uczonego musi być przedefiniowana. To jest człowiek, który ma tworzyć przyszłość, a kiedyś uczony znał przeszłość i potrafił na tym budować dobrą egzystencję - wyjaśnia profesor.
40:20 2020_12_21 23_08_20_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 "Czasy katedr" nadal inspirują badaczy (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Ks. prof. Michał Heller w książce pod tytułem "Jak być uczonym" wyróżnia kilka elementów pasji naukowej i są to: zainteresowanie przedmiotem, znajdowanie przyjemności w badaniu swojego przedmiotu, odwaga bycia trochę innych niż wszyscy, motywacja pracy naukowej, uczestniczenie w nauce jako instytucji, zażyłość z książkami i czasopismami oraz ślęczenie przy biurku.
- Jest coś co nas wszystkich zdumiewa, ale na początku drogi naukowej nie zawsze jest to widoczne, mianowicie konieczność zanurzenia się w badaniu całkowicie - podkreśla prof. Falkowski.
Epoka średniowiecza
Obszarem zainteresowań naukowych prof. Falkowskiego jest epoka średniowiecza, fascynujące czasy, których odkrywanie zawsze czymś zaskakuje. - Moja decyzja o wyborze epoki musiała się odbyć razem z wyborem seminarium na trzecim roku studiów ( pierwsza połowa lat 70.). To była niechęć do polityki - mówi gość audycji. - Wybrałem średniowiecze, ponieważ uznałem, że jest to najmniej zideologizowane, najmniej zagrożone cenzurą i naciskiem ideologicznym - wspomina.
Władcy, którzy wpływali na losy Europy
Jednym z najpotężniejszych suwerenów zachodnich był Karol Wielki, Król Franków. - To była postać niezwykła przez dokonania, jednak jedna rzecz jest frapująca: był królem, prowadził politykę i rządził tak jakby był imperialnym cesarzem - ocenia prof. Falkowski. - Na długo przez koronacją Karol Wielki był traktowany jako przywódca świata chrześcijańskiego i najpotężniejszy, obdarzony największym autorytetem władca - dodaje.
Prof. Wojciech Fałkowski i Katarzyna Jankowska
"Umarł król. 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego"
"Umarł król. 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego" to nazwa niezwykłej wystawy prezentowanej od 28 listopada 2020 r. w Zamku Królewskim w Warszawie, która przypomina nie tylko o rocznicy śmierci tego polskiego króla, ale także o jego wielkich dokonaniach. Na stronie internetowej zamieszczone są także wykłady historyczne inspirowane wystawą.
***
Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Gość: prof. Wojciech Falkowski (historyk, mediewista, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)
Data emisji: 21.12.2020 r.
Godzina emisji: 23.10
muzeum/ans