Prof. Józef Kostrzewski, czyli archeolog szczególnie istotny dla Polski
Zainteresowania archeologią
Prof. Hanna Kóčka-Krenz zamiłowanie do nauk historycznych wyniosła z domu. Jej tata - prof. Wojciech Kóčka był wybitnym archeologiem i antropologiem. - Archeologią zainteresowałam się ze względu na profesję mojego ojca, który przez wiele lat w Poznaniu prowadził badania, również na Ostrowie Tumskim, a jak mieszkaliśmy we Wrocławiu, na tamtejszym Ostrowiu Tumskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Hanna Kóčka-Krenz. - Jako dziecko pamiętam wizyty w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie mogłam sobie obejrzeć efekty tych badań - wspomina profesor.
40:51 2021_01_04 23_09_54_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 Prof. Hanna Kóčka-Krenz - autorka sensacyjnych odkryć na Ostrowie Tumskim w Poznaniu (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Antropolog prof. Wojciech Kóčka, z pochodzenia Serbołużyczanin, był współpracownikiem prof. Józefa Kostrzewskiego - odkrywcy Biskupina. - Mój ojciec wziął udział w badaniach na terenie Biskupina kierowanych przez prof. Kostrzewskiego i tam okazało się, że jest bardzo dobrym rysownikiem i znakomitym fotografem - podkreśla gość audycji. - W związku z tym musiał przedrzeć się przez zieloną granicę do Wrocławia, żeby wprowadzić do Biskupina odpowiedni sprzęt, którym w Poznaniu nie dysponowano. Przemycił doskonały aparat fotograficzny i urządzenie, które pozwalało używać samowyzwalaczy do zdjęć z balonu - dodaje.
Palatium Mieszka I
W 1999 r. prof. Hanna Kóčka-Krenz odkryła fundamenty Palatium Mieszka I - pierwszej monumentalnej budowli na naszych ziemiach, a 10 lat później - odkopała relikty przypałacowej kaplicy zbudowanej prawdopodobnie dla Dąbrówki.
Dlaczego Mieszko I wybrał Ostrów Tumski na miejsce budowy swojej rezydencji? - Myślę, że kierował się przede wszystkim warunkami przyrodniczymi i dogodnością położenia tej wyspy na szlaku komunikacyjnym - uważa prof. Hanna Kóčka-Krenz. - We wczesnym średniowieczu najbezpieczniej i najbardziej ekonomicznie można było poruszać się drogą wodną i Warta stanowiła właśnie taką znakomitą drogę komunikacyjną, która łączyła Wielkopolskę ze Śląskiem, a z drugiej strony - z Pomorzem - dodaje.
Przypałacowa kaplica
10 lat po sensacyjnym odkryciu Palatium Mieszka I prof. Hanna Kóčka-Krenz odkryła relikty kaplicy, która prawdopodobnie została zbudowana dla Dobrawy, żony Mieszka I, co wywołało wielkie poruszenie w środowisku naukowym. - Rzeczywiście udało nam się odkryć ten brakujący człon zespołu pałacowo-sakralnego, bo - jak wiedzieliśmy z innych władczych miejsc wczesnopiastowskich - budowli świeckiej powinna towarzyszyć budowla sakralna - podkreśla rozmówczyni Katarzyny Kobyleckiej. - Mieszko I przyjął chrzest i wziął za żonę chrześcijańską księżniczkę, więc musiał mieć zapewnione miejsce dla sprawowania kultu - tłumaczy gość audycji.
Czytaj również:
***
Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gość: Prof. Hanna Kóčka-Krenz (archeolog, UAM w Poznaniu)
Data emisji: 4.01.2020 r.
Godzina emisji: 23.10
ans