"Rodzaj kina artystyczego". Mariusz Wilczyński o filmie "Zabij mnie i wyjedź z tego miasta"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:50
Wybitny, oryginalny, idący swoją drogą artysta, twórca filmów animowanych. Jego najnowsza, pełnometrażowa animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" zdobyła Złote Lwy w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która w tym roku odbyła się w formie online. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był reżyser - Mariusz Wilczyński. 
Mariusz Wilczyński - reżyser filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta
Mariusz Wilczyński - reżyser filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta"Foto: Arkadiusz Łuba

Posłuchaj
43:30 2021_01_18 23_09_41_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 "Rodzaj kina artystyczego". Mariusz Wilczyński o filmie "Zabij mnie i wyjedź z tego miasta" (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Film otrzymał wcześniej wyróżnienie jury w Konkursie Głównym 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy,  a także nagrodę główną podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie. Ponadto między innymi wygrał 11. Festiwal Cine Al Este de Lima w Peru. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" ubiega się również o nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.

źródło: Gutek Film/Youtube

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" nie ma ściśle ustalonej struktury fabularnej. To w znacznym stopniu rozmywające się raz po raz, nieustannie przekształcające się smugi pamięci samego reżysera, kraina jego wspomnień.

Realizacja filmu trwała 14 lat. - Jestem bardzo krytyczny wobec siebie, uważam, że jestem perfekcjonistą - mówi w rozmowie z Joanną Sławińską, Mariusz Wilczyński. - Na początku myślałem, że ten film będzie sporo krótszy i będzie miał ok. 10-20 min., a on na przestrzeni lat zaczął się rozrastać z różnych powodów - zdradza reżyser.

Mariusz Wilczyński dodaje, że film jest rodzajem kina artystycznego. - Nie śpieszyłem się. Dzisiaj jest taki czas, że trzeba szybko, efektownie. Ja to robiłem tak, żeby niczego nie przeoczyć - dodaje.

Łódź obrazem młodości 

Reżyser zdradza, że tytuł "Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest swego rodzaju pozbyciem się wspomnień i powrotem do realnego życia. - Film jest o Łodzi i nie jest o Łodzi, jest oparty o moje wydarzenia w życiu, doznania, jakie ja czuję najbardziej i potrafię je narysować - wyjaśnia. - Natomiast jeżeli chodzi Łódź to jestem i byłem łodzianinem i mimo tych wszystkich sinusoid życiowych, to jak się w nocy obudzę i powiem jakieś swoje miasto, to na pewno będzie to Łódź - dopowiada gość audycji.

Co dalej? 

Mariusz Wilczyński mówi również w rozmowie z Joanną Sławińską o swoich planach artystycznych dotyczących realizacji bardzo osobistego filmu animowanego, który będzie prawdopodobnie nosił wieloznaczny tytuł "Starczy". Opowiada też o swoim pomyśle na ten film oraz wyjaśnia dlaczego odkłada zapowiadaną realizację filmu na podstawie "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa".

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Gość: Mariusz Wilczyński 

Data emisji: 18.01.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans

Czytaj także

Święto polskiego kina. Wystartował 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 11:50
8 grudnia rozpoczął się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Festiwal odbędzie się online, a o Nagrodę Główną - Złote Lwy powalczy 14 tytułów, które znalazły się w Konkursie Głównym. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idzie nowa energia! Lech Majewski podsumowuje 45. FPFF w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 17:00
45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni należał do młodych twórców. Na 14 filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym, aż 10 należało do reżyserów z tylko jednym lub dwoma filmami w dorobku. – Widzę postęp polskiego kina i to cieszy – komentuje w "Trójkowo, filmowo" autor "Doliny Bogów" i przewodniczący jury Lech Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2021 rok w kinie. Na jakie filmy warto poczekać?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:55
- 2021 rok według mnie będzie świetnym okresem dla rodzimego kina - uważa dziennikarz filmowy Marcin Radomski. Na jakie produkcje filmowe warto poczekać? 
rozwiń zwiń