Prof. Anna Malewska-Szałygin: "etnopolitologia" to dobry materiał dla polityków

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 23:07
Czym jest "etnopolitologia"? Taki termin sformułowała prof. Anna Malewska-Szałygin, która badała, co myślą ludzie o sprawach publicznych i dlaczego tak myślą. - To bardzo cenny materiał dla polityków - przyznaje.
Publikacje prof. Anny Malewskiej-Szałygin
Publikacje prof. Anny Malewskiej-SzałyginFoto: mat. promocyjne

dj club clubbikn klub zabawa taniec dyskoteka impreza 1200.jpg
Etnolożka, która nigdy nie obraziła się na świat

Prof. Anna Malewska-Szałygin wyjaśnia, że termin powstał po badaniach, jakie wraz ze studentami i doktorantami prowadziła po 2000 roku na Podhalu. Prawie dekadę wcześniej doszło do upadku kombinatu "Podhale", który zatrudniał ok. siedmiu tysięcy ludzi, co wzbudziło rozgoryczenie wśród Podhalan. Wtedy właśnie narodził się termin "etnopolitologia". To wiedza o tym, co myślą ludzie o sprawach publicznych i dlaczego tak myślą. - To bardzo cenny materiał dla polityków - przyznaje.


Posłuchaj
41:42 2021_02_01 23_07_56_PR1_po_drugiej_stronie_lustra.mp3 Czym jest "etnopolitologia" (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

 

wojciech bęben 1200.jpg
Ks. prof. Wojciech Bęben 27 lat badał zwyczaje Aborygenów

Ludzie żyją w "bańkach światopoglądowych"

Kolejnym przedmiotem jej badań było sprawdzenie, jak różne treści z przekazu medialnego przenikają do rozmów o polityce i państwie. - Przenikają te treści, które pasują do wcześniej zbudowanej w głowie całości, choć te całości w jakimś tam stopniu są modyfikowalne - zauważa. Zwraca uwagę, że ludzie żyją w - jak to ujęła - bańkach światopoglądowych, czyli śledzą konkretne stacje, działają w określonych grupach w mediach społecznościowych i śledzą w internecie określone źródła newsów. - Internet, w którym pokładano nadzieję na rozszerzenie horyzontów, wcale nie wydaje się pełnić takiej funkcji - ocenia. Jej zdaniem, internet polaryzuje społeczeństwo, bo ludzie nie mają czasu i śledzą te media, którym są wierni. 

Rozmowy z ludźmi to czwarty wymiar rzeczywistości

Etnografia, etnologia, antropologia kulturowa. Czy te pojęcia są tożsame? - Te pojęcia się dynamicznie zmieniają - wyjaśnia prof. Anna Malewska-Szałygin. Przyznaje, że etnografia już nie opisuje dyscypliny naukowej, a służy do opisania tego, co etnolog, antropolog kulturowy robi w terenie.

Etnologia wypadła ze spisu dyscyplin naukowych i środowisko walczy o jej przywrócenie. W spisie dyscyplin naukowych dołączonych do tzw. Konstytucji dla nauki 2.0 etnologia stała się częścią nauki o kulturze. Wyjaśnia, że etnologia jest w europejskim spisie dyscyplin naukowych i to określenie funkcjonuje w krajach francuskojęzycznych. W krajach anglosaskich nauka ta określana jest jako antropologia kulturowa.

Gość Programu 1 Polskiego Radia wyjaśnia, że ona, warszawianka, wybrała studia trochę przypadkiem, ale już po pierwszym roku przekonała się, że to był dobry wybór. Zwraca uwagę, że ten kierunek wymaga umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi, a ona te umiejętność miała. - Te studia pokazały mi, jak ciekawi są ludzie, jak powierzchownie się z nimi kontaktujemy - zauważa. Przyrównuje je do czwartego wymiaru rzeczywistości.

Prof. Anna Malewska-Szałygin podkreśla, że praca etnologa nie może polegać na wręczeniu komuś krótkiej ankiety. Badacz musi być długo w danym środowisku, rozmowy powinny być w miarę swobodne, ci ludzie muszą skonstruować wypowiedzi według własnych szablonów. - Wtedy te badania są miarodajne - mówi.

Prof. Anna Malewska-Szałygin jest autorką ważnych książek: "Wyobrażenia o państwie i władzy we wsiach nowotarskich 1999-2005" czy "Wiedza potoczna o sprawach publicznych", a także anglojęzycznej monografii "Social Imaginaries of the State and Central Authority in Polish Highland Villages".

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra 

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Anna Malewska-Szałygin (etnolożka, była dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Zakładu Antropologii Politycznej i Ekonomicznej IEiAK UW)

Data emisji: 2.02.2020 r. 

Godzina emisji: 23.10

ag


Czytaj także

Piotr Pustelnik: musiałem sobie wyrąbywać ścieżkę w góry. W sobie i w środowisku

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 10:20
Jako trzeci z Polaków - po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim - zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli 14 szczytów powyżej 8 tys. m. Zajęło mu to 20 lat, bo - jak sam mówi - starał się "nie stracić przy tym zdrowia ani życia". Ostatni z ośmiotysięczników, Annapurnę, atakował pięć razy. Ostatecznie udało mu się stanąć na jej szczycie w 2010 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasz Borecki: przyroda jest swoistą osłodą życia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:37
- Przyroda nie tylko niesie z sobą użyteczności dla społeczeństwa, ale wielką urokliwość. Jest taką swoistą osłodą życia. Piękno przyrody, w każdym okresie, jest dla człowieka istotne i ważne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wybitny uczony profesor Tomasz Borecki – leśnik, przez dwie kadencje rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, specjalista od biologii i urządzania lasu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Hanna Kóčka-Krenz - autorka sensacyjnych odkryć na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:30
Prof. Hanna Kóčka-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do najwybitniejszych archeologów mediewistów. Swoje życie zawodowe związała z Wielkopolską, a Poznań - dzięki jej badaniom - znów odgrywa pierwszorzędną rolę w historii początków państwa polskiego. 
rozwiń zwiń