W poszukiwaniu grobu egipskiego arcykapłana Herhora

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 08:50
Od niemal 30 lat poszukuje grobu arcykapłana Herhora, znanego z powieści Bolesława Prusa "Faraon". W miejscu eksplorowanym przez kilkanaście lat nie udało się jednak tego dokonać. Półka skalna nad świątynią Hatszepsut w Deir el Bahari okazała się pusta. 
Hatszepsut z Deir el Bahari
Hatszepsut z Deir el BahariFoto: Reinhard Dirscherl Reinhard Dirscherl / Interfoto / Forum

Nea pafos Cypr 1200x660 .jpg
Trójwymiarowa rekonstrukcja starożytnego miasta Nea Pafos na Cyprze

Zaczął więc kopać w pobliskim zboczu przylegającym do sąsiedniej, zrujnowanej  świątyni Totmesa III. I tu los się uśmiechnął. Znaleziony tam niespodziewanie  depozyt fundacyjny faraona Totmesa II (ojca Totmesa III) daje nadzieję na odkrycie niezlokalizowanego do tej pory miejsca pochówku tego faraona. A może w tym miejscu znajduje się nie jeden, a dwa grobowce, w tym ten Herhora?


Posłuchaj
40:59 2021_04_05 23_10_49_PR1_Po_drugiej_stronie_lustra.mp3 W poszukiwaniu grobu egipskiego arcykapłana Herhora (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Prof. Andrzej Niwiński, egiptolog, specjalista w dziedzinie ikonografii religijnej i mitologicznej starożytnych Egipcjan, wybitny badacz sarkofagów Nowego Państwa opowiedział o pasji, nadziei na sukces i uporze w dążeniu do zrealizowania, wyznaczonego sobie wiele lat temu, celu.

- Zanim jeszcze zaczęliśmy jakiekolwiek badania archeologiczne w Deir el-Bahari, ja zajmowałem się sarkofagami, które w ogromnych ilościach znajdują się nie tylko w Muzeum w Kairze, ale również są rozrzucone po całym świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Niwiński. - Niektórych sarkofagów nam brakuje i między innymi brakowało mi sarkofagu Herhora. Wiadomo, że wszyscy arcykapłani byli pochowani w Deir el-Bahari, więc Herhor też tam powinien spoczywać. Rozpocząłem poszukiwania i wszedłem niemal w każde z możliwych zakątków Teb Zachodnich - opowiada archeolog. 

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzej Niwiński (egiptolog, specjalista w dziedzinie ikonografii religijnej i mitologicznej starożytnych Egipcjan)

Data emisji: 5.04.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10 

ans

Czytaj także

Co starożytni wiedzieli o otaczającym ich świecie?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 19:07
Wbrew pozorom starożytni wiedzieli o świecie całkiem sporo. Już 3500 lat p.n.e. żeglarze z miasta Ugarit znajdującego się w północnej Syrii podróżowali po Morzu Śródziemnym, by z dalekich krain przywozić atrakcyjne towary i wiedzę o tamtejszych ziemiach. A czy ówczesnym żeglarzom udało się dotrzeć do wybrzeży Ameryki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne odkrycia w Pompejach. "Wyścig z czasem i ze złodziejami"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 20:40
Niemal 2 tysiące lat temu życie mieszkańców Pompejów zostało zamknięte w kapsule czasu. Miasto zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e. zostało pokryte ogromną warstwą popiołów. Mimo że prace archeologiczne trwają tam już wieków, to nadal dostarczają unikatowych odkryć. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy włoscy badacze poinformowali o kolejnych sensacyjnych znaleziskach.
rozwiń zwiń