Galeria na krańcu Zakopanego. Niezwykłe dzieła Antoniego Rząsy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:50
Magdalena Rząsa zajmuje się fotografią artystyczną, Marcin Rząsa podąża własną rzeźbiarską drogą (jest m.in. autorem statuetki Zakopiańskiej Nagrody Literackiej). Razem prowadzą - od ponad 30 lat - "domogalerię", w której prezentują dzieła m.in. wybitnego rzeźbiarza - Antoniego Rząsy. 
Prace zakopiańskiego rzeźbiarza Antoniego Rząsy
Prace zakopiańskiego rzeźbiarza Antoniego RząsyFoto: PAP/Piotr Polak

Lustro 1200.jpg
"Po drugiej stronie lustra" w Programie 1

Dom małżeństwa Magdaleny Ciszewskiej-Rząsy oraz Marcina Rząsy tętni rodzinnym życiem. Znajdująca się tam galeria prezentuje prace różnych artystów, natomiast ekspozycja stała to prezentacja dorobku wybitnego zakopiańskiego artysty - Antoniego Rząsy, mistrza rzeźby. - Galeria składa się z dwóch części, na górze mamy ekspozycję stałą, dolna to jest sala wystaw czasowych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Ciszewska-Rząsa. - Od kilku dni prowadzimy warsztaty "Natura - Ornament - Znak", gdzie analizujemy z jednej strony stary ornament góralski, z drugiej chodzimy z lupami po łąkach i lasach, oglądamy dokładnie rośliny i przetwarzamy to na znaki - wyjaśnia. 

Prace wybitnego zakopiańskiego rzeźbiarza 

W galerii na stałe widnieją prace ojca Marcina - Antoniego Rząsy - wybitnego rzeźbiarza, który swoje artystyczne i rodzinne życie związał z Tatrami. W "domogalerii" jest również przestrzeń na wystawy zaprzyjaźnionych artystów, warsztaty i życie rodzinne. - To jest zasadnicza część muzealna galerii, w pełni dedykowana ojcu - mówi Marcin Rząsa. - To ekspozycja, która powstała w 1976 roku, jeszcze za jego życia. Autorem aranżacji jest Władysław Hasior. (...) Ojciec miał znacznie więcej rzeźb niż przestrzeni i nie wiedział co z tym zrobić. Poprosił swoich kolegów o pomoc i Władysław Hasior przejął od razu inicjatywę - opowiada gość Jedynki.

Jak wspomina Marcin Rząsa, Antoni rzeźbił również meble. - Były takie momenty, że ojciec nie miał siły stawiać czoła kolejnej piecie czy ukrzyżowaniu i wtedy zaczął rzeźbić meble - podkreśla. - Miał sporo mniejszych i większych kawałków drewna i z nich powstawały takie okazy - dodał. 


Posłuchaj
35:04 2021_07_27 0_13_43_PR1_Po_drugiej_stronie_lustra.mp3 Galeria na krańcu Zakopanego. Niezwykłe dzieła Antoniego Rząsy

 

Zdjęcia Kuby Pajewskiego 

Na ścianach galerii można dostrzec zdjęcia wykonane przez docenianego fotografa - Jakuba Pajewskiego. - Uwielbiamy zdjęcia Kuby i bardzo cieszymy się, że od czasu do czasu zgadza się z nami działać - przyznaje Magdalena Ciszewska-Rząsa. - Ta wystawa jest bardzo specyficzna, powstała w ramach rezydencji artystycznej Kuby we Francji jesienią 2019 roku. Festiwal, na którym miały być pokazane prace, niestety się nie odbył, swoją francuską premierę wystawa będzie miała we wrześniu 2021 r. - dodaje. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Magdalena Ciszewska-Rząsa, Marcin Rząsa 

Data emisji: 27.07.2021 r. 

Godzina emisji: 0.13

ans 


Czytaj także

"Warszawa ma mnóstwo wspaniałych miejsc do życia". Grzegorz Piątek o fenomenie stolicy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 12:48
Grzegorz Piątek to laureat tegorocznej Literackiej Nagrody Warszawy w kategorii "Książka o tematyce warszawskiej". Otrzymał ją za tom "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", który opowiada o fenomenie budowy całkiem nowego miasta na gruzach dawnej stolicy. W kolejnej książce postanowił przybliżyć losy znanego architekta Bohdana Pniewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła historia "Galerii 72" w Chełmie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 08:15
Zbiory sztuki dawnej w naszym kraju nie mogą konkurować obfitością i atrakcyjnością ze zbiorami zachodnimi. Jednak jeśli chodzi o sztukę współczesną, mamy wszelkie szanse. Zapraszamy na opowieść o jednej z najciekawszych i najlepszych kolekcji sztuki abstrakcyjnej w Europie.
rozwiń zwiń