Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej: fizyka była najlepszą odpowiedzią na ciekawość świata

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 12:30
 - Od najmłodszych lat pasjonowały mnie łamigłówki, zagadki. Bardzo lubiłem rozwiązywać zadania matematyczne. Już w szkole podstawowej startowałem w różnych konkursach matematycznych. Myślałem wówczas, że zostanę matematykiem. Dopiero w szkole średniej zafascynowała mnie fizyka - mówi w radiowej Jedynce prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, fizyk. 
Prof. Grzegorz Wrochna
Prof. Grzegorz WrochnaFoto: MAREK WISNIEWSKI / Puls Biznesu / Forum

- Fizyka zafascynowała mnie dlatego, że była najlepszą odpowiedzią na tę ciekawość świata - podkreśla rozmówca Doroty Truszczak.


Posłuchaj
48:23 2021_08_10 00_10_20_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 Rozmowa z prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Profesor Grzegorz Wrochna przez wiele lat współpracował z Europejskim Ośrodkiem Badań Jądrowych CERN pod Genewą w eksperymentach, które przyniosły potwierdzenie istnienia cząstki Higgsa, odpowiadającej za masę Wszechświata. Przyniosły również... Nagrodę Nobla dla twórców teorii.


czytaj więcej
CERN
Mija 30 lat, od kiedy Polska została członkiem CERN

- Był to eksperyment zupełnie przełomowy. Wszyscy zastanawiali się, jak możliwe jest stworzenie teorii opisującej cząstki elementarne, definiujące nasz świat na tym najbardziej elementarnym poziomie, bez dodania cząstki, którą przewidział profesor Higgs. Cząstki tej poszukiwano przez wiele lat. Eksperymenty w CERN miały się zakończyć sukcesem, ale wtedy jeszcze o tym nie wiedzieliśmy. Było to przedsięwzięcie zakrojone w zasadzie na dwa pokolenia. Siedem lat pracowałem w CERN, ale potem jeszcze jedenaście lat pracowałem z Warszawy nad tym eksperymentem i nie doczekałem jego uruchomienia, bo miałem już nowe obowiązki - mówi profesor.

Dodaje, że najciekawsze było chyba to, że zespół opracowywał ten eksperyment zgodnie z technologią, która nie była jeszcze osiągalna. - Zakładaliśmy, że zanim go wykonamy, dostępne będą już znacznie lepsze technologie - wyjaśnia. 

Krzyż Komandorski Orderu Palm Akademickich

W swoim zawodowym życiu profesor działał też m.in. na rzecz energetyki atomowej, jako dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. 

Otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Palm Akademickich ustanowiony przez cesarza Napoleona Bonaparte w 1808 roku. To francuskie odznaczenie państwowe nadawane jest wybitnym naukowcom oraz postaciom świata kultury i szkolnictwa.

- To niezwykłe wyróżnienie. Ogromny zaszczyt. Wynikło ono ze współpracy z Francją w dziedzinie energetyki jądrowej - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Powrót do fascynacji kosmosem

Obecnie, jako prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, profesor Grzegorz Wrochna wrócił jednak do młodzieńczej fascynacji Kosmosem. - Kiedy przygotowywałem dokumenty do konkursu na prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, to sam byłem zaskoczony, jak różne działalności w moim życiu prowadziły mnie właśnie do tej funkcji - zdradza rozmówca Doroty Truszczak. 

- Moja dawna fascynacja astronomią i astronautyką absolutnie nie obumarła. Jednak kiedy wybierałem kierunek studiów, wydawało się, że astronomia doszła do końca ślepej uliczki. Natomiast dzięki fizyce cząstek elementarnych zrozumieliśmy, jak Wszechświat powstawał - mówi. - Potem astronomia z tej ślepej uliczki wyszła, bo wynaleziono optykę adaptacyjną [...]. Wyniesiono też teleskopy na satelity Ziemi, gdzie atmosfera już zupełnie nie przeszkadzała, i zaczął się zupełnie nowy rozdział w dziedzinie astronomii - dodaje. 

Mówiąc o roli Polski w zdobywaniu Kosmosu, profesor zaznacza, że ważna jest różnorodność. - Jest tyle różnych zagadnień, celów i zastosowań technologii kosmicznych, że miejsca wystarczy dla każdego - podkreśla. - Jesteśmy w nowej epoce nazywanej New Space, która charakteryzuje się tym, że już nie tylko te wielkie agencje kosmiczne jak NASA mogą realizować swoje misje. To duża szansa dla Polski. 

Profesor mówi, że mimo iż praca jest jego pasją, bardzo przestrzega czasu dla rodziny i czasu na odpoczynek - kiedy słucha muzyki, czyta książki lub słucha audiobooków albo pływa. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Grzegorz Wrochna (Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej)

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 0.10

Czytaj także

Gdzie znajduje się środek Ziemi? Polscy naukowcy zadziwili świat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 10:20
Przy pomocy kilkudziesięciu sztucznych satelitów krążących wokół Ziemi polscy badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wyznaczyli środek Ziemi. Pomiaru wykonano z nadzwyczajną dokładnością, a osiągnięcie to jest wydarzeniem na skalę światową.
rozwiń zwiń