Krzysztof Łoszewski: od zawsze interesowała mnie moda

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 10:50
Projektant mody, kostiumograf. Pracował przy takich filmach jak "Cicha noc", "Zaćma" czy "Układ zamknięty". Jest autorem książek "Dress code. Tajemnice męskiej elegancji", "Nowy dress code", "Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej". Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był Krzysztof Łoszewski. 
Krzysztof Łoszewski
Krzysztof Łoszewski Foto: Beata Wielgosz

projektantka moda 1200x660.jpg
W pandemii traciły rynki mody i dóbr luksusowych. Zobacz nowy raport Deloitte

Moda w Polsce i na świecie 

- Moda mnie zawsze bardzo interesowała, ale najbardziej interesował mnie kostium w teatrze, w filmie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Łoszewski. - W latach 70. mody w Polsce nie było w sensie projektowania, kolekcji, tak jak dzisiaj ją postrzegamy. W latach 60. polscy muzycy, zespoły inspirowali się np. folklorem, ale to nie była moda - wyjaśnia. 

Gość audycji przyznaje, że przygląda się współczesnej modzie na ulicach miast i zwraca uwagę na jakość kupowanych przez Polaków ubrań. - Tu nie chodzi o fasony, tylko o jakość, tkaniny. Od Zachodu różnimy się w dalszym ciągu właśnie tym, że np. w Mediolanie czy Paryżu widzimy prosty płaszcz, ale wykonany z bardzo dobrej jakościowo tkaniny - podkreśla. 


Posłuchaj
44:26 2021_09_21 00_14_23_PR1_Po _drugiej_stronie_lustra.mp3 Krzysztof Łoszewski mówi m.in. o modzie dawnej i współczesnej oraz o pracy kostiumografa (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Zdaniem Krzysztofa Łoszewskiego powinniśmy przestrzegać pewnych zasad. - Akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy i to jest bardzo dobre, ale krótkie szorty, klapki i t-shirt bez rękawów to nie jest przykład ładnej sylwetki. Postarajmy się patrzeć na siebie w lustrze, zastanawiać się, w czym będzie nam dobrze i niekoniecznie za każdym razem się rozbierać - dodaje. 

Moda dla mężczyzn 

Krzysztof Łoszewski jest autorem takich książek jak: "Dress code. Tajemnice męskiej elegancji", "Nowy dress code", "Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej". W rozmowie z Magdą Mikołajczuk przyznaje, że pierwsza z nich miała charakter poradnika, druga zaś miała zupełnie inny wydźwięk. - Pierwsza moja książka "Dress code" była prawdziwym poradnikiem, odniosła ogromny sukces i wydawało mi się, że wszystko już zostało powiedziane - zdradza. - Kilka razy, w różnych sytuacjach młodzi mężczyźni pytali mnie, jak należy się ubierać, jakie są zasady, czy mógłbym im coś podpowiedzieć i nagle zrozumiałem, że wszystko ewoluuje, oni inaczej podchodzą do tych zasad, o których ja mówiłem i powstał pomysł napisania nowej książki - opowiada. 

Praca kostiumografa w filmie i teatrze 

W czasie tegorocznego festiwalu "Dwa Teatry" prezentowany był spektakl Teatru Telewizji "Hamlet" w reżyserii Michała Kotańskiego, z kostiumami przygotowanymi przez Krzysztofa Łoszewskiego. Gość audycji zdradza podczas audycji, jak wygląda współpraca między kostiumografem a reżyserem. - To jest nasza wspólna praca, gdyż reżyser ma pewną koncepcję, chce pokazać historię i w tym wypadku Michał Kotański miał pewną ideę, kim będzie jego Hamlet - przyznaje. - Podczas pierwszych rozmów reżyser powiedział mi, że chciałby, żeby te kostiumy były współczesne. Z jednej strony to interesujące, z drugiej, nie do końca, bo tę współczesność estetyczną obserwujemy również w teatrze w adaptacjach pewnych klasyków, gdzie bohaterowie są współcześnie ubrani. Czasami to się udaje, a czasami nie - dopowiada. 

W audycji "Po drugiej stronie lustra" Krzysztof Łoszewski mówi też o tym, jak nadprodukcja ubrań wpływa na nasze środowisko. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Krzysztof Łoszewski (projektant mody, kostiumograf)

Data emisji: 21.09.2021 r. 

Godzina emisji: 0.14

ans 

Czytaj także

Poezja brzmiąca jazzem - Yusef Komunyakaa laureatem Nagrody im. Herberta

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 08:40
Urodził się w roku 1947 w Luizjanie, na południu Stanów Zjednoczonych, a wychowywał w czasach szalejącego rasizmu uosabianego przez Ku Klux Klan. Kocha jazz i blues, a w swoich wierszach pisze o wolności, sprawiedliwości i wojnie.  Inspiracje odnajduje również w historii Polski. Okazją do rozmowy z Yusefem Komunyakaą stało się przyznanie mu Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmieszno-gorzka historia o radykalnym feminizmie. "Krótka historia Ruchu" Petry Hůlovej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 08:30
- Najbardziej absurdalna jest potrzeba utożsamiania mnie z którąś z tych postaw, które są przedstawione w książce. Szukanie mnie w tej książce, tego, który z tych poglądów jest mój, z którym się zgadzam - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia czeska pisarka.
rozwiń zwiń