Igor Gorzkowski: każdy spektakl jest nową podróżą

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 08:28
Reżyser teatralny i dramaturg, po premierze "Don Kichota" w Teatrze Soho, teraz przygotowuje premierę spektaklu "Młodzik" w Teatrze Ochoty w Warszawie.
Igor Gorzkowski
Igor GorzkowskiFoto: Leszek Szymański/PAP

Posłuchaj
47:12 2021_11_16 00_11_37_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 Igor Gorzkowski: każdy spektakl jest nową podróżą (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Igor Gorzkowski jest współzałożycielem Studia Teatralnego Koło - jednego z najciekawszych niezależnych teatrów działających w Polsce. Adaptuje dzieła światowej literatury, wystawił m.in. "Burzę", "Idiotę", "Wesele". Jego teatr ma formę kameralną, a on sam chętnie reżyseruje w Teatrze Polskiego Radia i w Teatrze Telewizji. W tym roku, podczas 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry", został wyróżniony za reżyserię spektaklu telewizyjnego "Inny świat".

Gala XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu
XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. Wielka gala i ogłoszenie laureatów

Każdy spektakl jest nową podróżą

W audycji "Po drugiej stronie lustra" Igor Gorzkowski opowiedział o swojej pracy.

- Silnie się inspiruję literaturą. Staram się być, jako czytelnik, dosyć naiwnym. Czytam kompulsywnie, na jednym oddechu. Najczęściej jest tak, że taki bodziec teatralny przychodzi później. Nie działa to na zasadzie takiej, że ja szukam czegoś do teatru. Jak skończę książkę i jest taki moment, kiedy ona zaczyna na mnie oddziaływać już nie bezpośrednio, tylko z jakiegoś dystansu, przychodzą takie impulsy, które w jakiś sposób inspirują mnie do tego, że warto z tą rzeczywistością mierzyć się w teatrze, dlatego że możliwe jest założenie bardzo osobistego filtru na tę literaturę i tym samym opowiedzenie tego samego, tylko jakby trochę poprzez siebie - wyjaśnił.

- Nie ograniczam się w wyborach, jeśli chodzi o to, co potem przenoszę do teatru. Zakładam, że każdy spektakl jest nową podróżą, w którą zabieram się wspólnie, najpierw z twórcami, potem z widzami. Staram się na nowo dobierać środki i na nowo myśleć, za każdym razem, jakiego przełożenia teatralnego użyć, ażeby być blisko tej literatury - dodał.

Jaki będzie nowy spektakl?

Po siedmiu latach od premiery "Idioty" z Agatą Buzek w roli tytułowej, Igor Gorzkowski powraca do literatury Fiodora Dostojewskiego i teatralnego uniwersum stworzonego ze scenografem Honzą Polivką i kostiumografką Magdaleną Dąbrowską. Z tych elementów powstaje inscenizacja "Młodzika" w nowym tłumaczeniu autorstwa Adama Pomorskiego. Tytułową postać zagra Krzysztof Oleksyn. U jego boku zobaczymy Irminę Liszkowską, Malwinę Laskę-Eichmann, Pawła Janysta, Michała Pawlika oraz gościnnie Janusza R. Nowickiego. Premiera przedstawienia 20 listopada.

- Ta powieść jest przenikliwym studium dojrzewania. Dojrzewania rozumianego jako rodzaj walki pomiędzy tym, co zewnętrzne, a tym, co wewnętrzne i idealistyczne. Ta rzeczywistość wokół głównego bohatera jest bardzo intensywna. To świat postaci niezwykle skoncentrowanych na sobie, niezwykle egoistycznych. Bohater, który przez trzy lata, w milczeniu, przygotowuje się do tego, żeby mówić, wchodzi w tę rzeczywistość. Wchodzi w konflikt z tą rzeczywistością. Każdy chce go uplastycznić. Każdy chciałby go wykorzystać w jakiś sposób - wskazał.

- Pada w spektaklu pytanie, czy obcując z potworami, możemy pozostać sobą. Pozostać przy rdzeniu moralnym. Powieść, jak i spektakl, pozostaje taką przestrzenią otwartą, w której są zadane pytania, są pewne sugestie, natomiast zostaje otwartą przestrzenią dla widza - zwrócił uwagę. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Gorzkowski opowiedział także m.in. o swojej drodze zawodowej i o trudnościach w pracy nad "Innym światem".

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra"

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Igor Gorzkowski (reżyser teatralny i dramaturg)

Data emisji: 16.11.2021 r. 

Godzina emisji: 0.10

kk

Zobacz więcej na temat: Martyna Podolska TEATR KULTURA

Czytaj także

Maria Dębska o roli Kaliny Jędrusik: starałam się dotknąć czegoś prawdziwego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 08:00
- Zależało mi na tym, żeby nie stawiać pomnika, nie grać legendy, nie iść po fasadzie - powiedziała w audycji "Po drugiej stronie lustra" aktorka Maria Dębska, która w filmie "Bo we mnie jest seks" wciela się w rolę Kaliny Jędrusik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Łoszewski: od zawsze interesowała mnie moda

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 10:50
Projektant mody, kostiumograf. Pracował przy takich filmach jak "Cicha noc", "Zaćma" czy "Układ zamknięty". Jest autorem książek "Dress code. Tajemnice męskiej elegancji", "Nowy dress code", "Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej". Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był Krzysztof Łoszewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utrzymać związki z Polską. Twórczość Ursuli von Rydingsvard

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 10:16
Tworzy wielkoformatowe rzeźby, a jej prace znajdują się nie tylko we wszystkich najważniejszych kolekcjach i muzeach amerykańskich, ale również w przestrzeniach USA. Ursula von Rydingsvard to ceniona amerykańska rzeźbiarka o polskich korzeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest najbardziej rozpowszechnionym z języków indiańskich". Prof. Szemiński o keczua

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 09:58
- We wszystkich odmianach posługuje się nim prawdopodobnie od 7 do 10 mln ludzi - powiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Jan Szemiński, historyk, tłumacz, wybitny znawca kultury Inków - cywilizacji, która od końca XIV po XVI wiek rozwijała się na terenach andyjskich Ameryki Południowej.
rozwiń zwiń