"Król ofiarował poddanemu tyle złota, ile ów zdoła unieść. Obdarowany wyzionął ducha przyduszony precjozami" - pisał Gall Anonim.
Bolesław II Szczodry, książę Polski w latach 1058–1076, król Polski w latach 1076–1079, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych władców w historii Polski. Podczas swojego panowania dokończył dzieło swego ojca Kazimierza Odnowiciela - wzmocnił państwo i sprawił, że liczono się z nim w Europie - prowadził odważną i angażującą się w sprawy sąsiadów politykę zagraniczną.
1050 lat chrześcijaństwa w Polsce
- Był bardzo aktywny politycznie. Wystarczy przyjrzeć się jego interwencjom na Węgry, Ruś, walczył z Czechami, a pośrednio prowokował też cesarza rzymskiego - tłumaczył prof. Stanisław Rosik, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Źródła Zachodnie odnotowują nawet udział polskich posiłków w ataku na Anglię w 1069 roku - dodał gość Jedynki.
Bolesław II przyczynił się także do odnowienia arcybiskupstwa gnieźnieńskiego i koronował się na króla. Jednak konflikt z biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa stał się przyczyną jego upadku. Po zamordowaniu biskupa z woli króla wybuchł bunt, w wyniku którego władca musiał uciekać na Węgry, gdzie umarł dwa lata później, podobno otruty.

Bolesław II Szczodry zwany jest także Śmiałym, Srogim, Dzikim, Wojowniczym. Dlaczego? O tym również w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie
Prowadzi: Dorota Truszczak
Goście: prof. Stanisław Rosik (historyk, Uniwersytet Wrocławski)
Data emisji: 6.02.2016
Godzina emisji: 23.36
tj/mg