X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ludwik Węgierski. Rządził Polską i krytykował polskie obyczaje

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 21:45
- Uczony, ale też bardzo skuteczny, jeśli chodzi o działania wojenne. Prowadził politykę rozsądnie, a w wielu momentach patronował przedsięwzięciom kulturalnym - opisywał Ludwika Węgierskiego Stanisław Rosik.
Audio
  • Prof. Stanisław Rosik o królu Polski Ludwiku Węgierskim (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Fragment reprodukcji z cykul obrazów olejnych Jana Matejki pt. Poczet królów i książąt polskich. Nz. Ludwik Węgierski (1326-1386)
Fragment reprodukcji z cykul obrazów olejnych Jana Matejki pt. Poczet królów i książąt polskich. Nz. Ludwik Węgierski (1326-1386)Foto: PAP/Reprodukcja

Syn króla Węgier Karola Roberta i Elżbiety Łokietkówny urodził się w 1320 roku. Po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 roku był koronowany na króla Polski. Rządził Polską w wieku 44-56 lat. Zmarł w 1382 roku.

Był wykształcony, miał okazałą bibliotekę, ufundował uniwersytet w Peczu. Rządy nad Polską sprawował z Węgier przez namiestników, bo jakoby nie odpowiadało mu polskie powietrze.

Kronikarze podkreślają, że do wściekłości doprowadzały polskich wielmożów przytyki króla na temat jedzenia, zapachu kożuchów i obyczajów.

- Polskie elity mogły czuć się wyraźnie niedowartościowane - oceniał Stanisław Rosiak. - Niechęć króla do przebywania wśród własnych poddanych, wśród elit, to na pewno coś, co  nie przysparzało mu popularności - dodał nasz gość.

Ludwik Węgierski jako władca Węgier zyskał miano "Wielki". Dlaczego zatem czasy, kiedy sprawował władzę w Polsce, Janko z Czarnkowa tak scharakteryzował: "Za jego czasów nie było żadnej stałości w Królestwie Polskim ani żadnej sprawiedliwości"? Był przecież kontynuatorem polityki swego poprzednika Kazimierza Wielkiego. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji:"Polscy władcy i królowie"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Stanisław Rosik, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego

Data emisji: 7.08.2016

Godzina emisji: 15.10

ab/kd

Komentarze1
aby dodać komentarz
Jerzy_J.2016-08-07 16:23 Zgłoś
Szczęka mi opadła, gdy profesor Rosiak stwierdził, że w powiedzeniu "Polak, Węgier - dwa bratanki..." Węgier oznacza Słowaka. Może pan profesor nie zna całości tego powiedzenia? Mówi ono "i do szabli i do szklanki". Kiedyż to Słowacy używali szabel? Gdy słowackie ziemie wchodziły w skład państwa węgierskiego, Słowacy byli chłopami, szlachta była węgierska, a mieszczanami byli głównie Niemcy. Tak więc szabel, a i szklanek (do picia wina), używała szlachta, czyli Węgrzy.

Czytaj także

Wacław III - król Wegier, Czech i Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 12:00
Królewski życiorys Wacława III odbiega od życiorysów innych władców, ponieważ król nigdy nie pojawił się w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Łokietek – od zera do bohatera

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 16:20
Nic nie zapowiadało jego kariery. Pod koniec XIII wieku, w czasie największego rozbicia dzielnicowego, Władysław Łokietek był jedynie dziedzicem niewielkiego skrawka Kujaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Wielki - donżuan na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 17:45
Najmłodszy syn Władysława Łokietka i ostatni przedstawiciel Piastów "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Ale w historiografii zapisał się także jako... namiętny uwodziciel.
rozwiń zwiń