Ludwik Węgierski. Rządził Polską i krytykował polskie obyczaje

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 21:45
- Uczony, ale też bardzo skuteczny, jeśli chodzi o działania wojenne. Prowadził politykę rozsądnie, a w wielu momentach patronował przedsięwzięciom kulturalnym - opisywał Ludwika Węgierskiego Stanisław Rosik.
Audio
  • Prof. Stanisław Rosik o królu Polski Ludwiku Węgierskim (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Fragment reprodukcji z cykul obrazów olejnych Jana Matejki pt. Poczet królów i książąt polskich. Nz. Ludwik Węgierski (1326-1386)
Fragment reprodukcji z cykul obrazów olejnych Jana Matejki pt. Poczet królów i książąt polskich. Nz. Ludwik Węgierski (1326-1386)Foto: PAP/Reprodukcja

Syn króla Węgier Karola Roberta i Elżbiety Łokietkówny urodził się w 1320 roku. Po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 roku był koronowany na króla Polski. Rządził Polską w wieku 44-56 lat. Zmarł w 1382 roku.

Był wykształcony, miał okazałą bibliotekę, ufundował uniwersytet w Peczu. Rządy nad Polską sprawował z Węgier przez namiestników, bo jakoby nie odpowiadało mu polskie powietrze.

Kronikarze podkreślają, że do wściekłości doprowadzały polskich wielmożów przytyki króla na temat jedzenia, zapachu kożuchów i obyczajów.

- Polskie elity mogły czuć się wyraźnie niedowartościowane - oceniał Stanisław Rosiak. - Niechęć króla do przebywania wśród własnych poddanych, wśród elit, to na pewno coś, co  nie przysparzało mu popularności - dodał nasz gość.

Ludwik Węgierski jako władca Węgier zyskał miano "Wielki". Dlaczego zatem czasy, kiedy sprawował władzę w Polsce, Janko z Czarnkowa tak scharakteryzował: "Za jego czasów nie było żadnej stałości w Królestwie Polskim ani żadnej sprawiedliwości"? Był przecież kontynuatorem polityki swego poprzednika Kazimierza Wielkiego. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji:"Polscy władcy i królowie"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Stanisław Rosik, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego

Data emisji: 7.08.2016

Godzina emisji: 15.10

ab/kd

Komentarze1
aby dodać komentarz
Jerzy_J.2016-08-07 16:23 Zgłoś
Szczęka mi opadła, gdy profesor Rosiak stwierdził, że w powiedzeniu "Polak, Węgier - dwa bratanki..." Węgier oznacza Słowaka. Może pan profesor nie zna całości tego powiedzenia? Mówi ono "i do szabli i do szklanki". Kiedyż to Słowacy używali szabel? Gdy słowackie ziemie wchodziły w skład państwa węgierskiego, Słowacy byli chłopami, szlachta była węgierska, a mieszczanami byli głównie Niemcy. Tak więc szabel, a i szklanek (do picia wina), używała szlachta, czyli Węgrzy.

Czytaj także

Wacław III - król Wegier, Czech i Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 12:00
Królewski życiorys Wacława III odbiega od życiorysów innych władców, ponieważ król nigdy nie pojawił się w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Łokietek – od zera do bohatera

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 16:20
Nic nie zapowiadało jego kariery. Pod koniec XIII wieku, w czasie największego rozbicia dzielnicowego, Władysław Łokietek był jedynie dziedzicem niewielkiego skrawka Kujaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Wielki - donżuan na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 17:45
Najmłodszy syn Władysława Łokietka i ostatni przedstawiciel Piastów "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Ale w historiografii zapisał się także jako... namiętny uwodziciel.
rozwiń zwiń