Dlaczego Jan Długosz nie przepadał za Jagiełłą?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 16:34
"Wzrostu był mizernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej. Głowę miał małą, prawie całkiem łysą, uszy dusze, głos gruby, mowę prędką, kibić kształtną, lecz szczupłą, szyję długą" - czytamy o Jagielle w "Rocznikach" Długosza.
Audio
  • Dlaczego Jan Długosz nie przepadał za Jagiełłą? (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Władysław Jagiełło pędzla Michała Godlewskiego (1863)
Władysław Jagiełło pędzla Michała Godlewskiego (1863)Foto: Wikimedia Commons, domena publiczna

Założyciel dynastii Jagiellonów urodził się w 1351 roku, zasiadał na polskim tronie przez prawie 50 lat. Do Polski przybył mając lat 34, przyjął chrzest, poślubił 13-letnią Jadwigę, objął władzę i dożył sędziwego wieku 83 lat.

Do historii Władysław Jagiełło przeszedł jako autor wielkiego trimfu nad potęgą krzyżacką w 1410 roku pod Grunwaldem. Jak przypomina w radiowej Jedynce prof. Stanisław Rosik, nawet to zwycięstwo zostało tak wykreowane przez Długosza, że przez wiele pokoleń uważano, że to kuzyn króla Polski Witold dowodził w tej bitwie. - Tymczasem Jagiełło nie tylko nią kierował, ale potrafił też zastosować bardzo praktyczne wzorce zaczerpnięte od wschodnich sąsiadów Polski, by skutecznie dowodzić, nie angażując się w wir walki - podkreśla historyk.

Jakie sprzeczne opinie o Jagielle zawarł w swych "Rocznikach" Jan Długosz, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Stanisław Rosik (historyk)

Data emisji: 4.09.2016

Godzina emisji: 15.09

pg/fbi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Długosz. "Historia jest rodzicielką cnoty"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 12:32
- Dzieje były dla niego filozofią praktyczną. Pisał je, by ukazać przykłady właściwego i niewłaściwego postępowania, które - przemyślane przez czytelników - miały ich czegoś nauczyć - mówi historyk dr Marek Janicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa Jadwiga - od miecza wolała dyplomację

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 15:05
- Fenomen Jadwigi polega na tym, że do wszystkiego dochodziła bez rozlewu krwi, podczas gdy książęta bezustannie toczyli wówczas krwawe wojny o skrawek ziemi - mówi Jerzy Besala, historyk.
rozwiń zwiń