Pierwszy kronikarz Polski urodził się 5 lat po bitwie pod Grunwaldem, był świadkiem rządów Władysława Jagiełły, a po studiach w Akademii Krakowskiej trafił na dwór biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. - Można śmiało powiedzieć, że to on w znacznej mierze ukształtował poglądy Długosza, zarówno na bieżące sprawy polityczne, jak i na przeszłość - podkreśla historyk dr Marek Janicki.
600. rocznica urodzin Jana Długosza
Optyka ta widoczna jest w dziele życia Jana Długosza - "Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego". - Możemy podać cały szereg zdarzeń czy wypadków przedstawionych przez niego tendencyjnie. Z drugiej strony kronikarz nie mógł narażać własnej reputacji na posądzenie o brak wiarygodności - wyjaśnia gość Katarzyny Kobyleckiej.
Mając na uwadze sprawy państwa pisał także o... zdradach żony Władysława Jagiełły i pogłoskach o homoseksualnych skłonnościach Władysława III Warneńczyka. Już wkrótce "Roczniki" Długosza każdy będzie mógł zobaczyć i przeczytać w internecie. Ale nie jest to jedyne dzieło kronikarza.
***
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr Marek Janicki (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 12.12.2015
Godzina emisji: 23.30
asz/mm