Henryk Walezy. Malowany król-uciekinier

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 10:15
Miał zaledwie 23 lata, pochodził z Francji i nie znał ani polskiego języka, ani polskiego ustroju. Dlaczego to właśnie on po śmierci ostatniego z Jagiellonów został wybrany przez szlachtę na polskiego władcę?
Audio
  • Jerzy Besala o Henryku Walezym - pierwszym królu elekcyjnym (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Ucieczka Henryka Walezego z Polski, obraz Artura Grottgera
"Ucieczka Henryka Walezego z Polski", obraz Artura GrottgeraFoto: Pixabay (Domena publiczna)

- Zdecydowała geopolityka. Szlachta obawiała się Habsburgów na polskim tronie przewidując, że mogą sprowokować do wystąpienia supermocarstwo, jakim wówczas była Turcja. Natomiast Francja, będąca wówczas w konflikcie z Habsburgami, miała z Turcją bardzo dobre kontakty - tłumaczy Jerzy Besala, autor książek historycznych.

W sarmackiej Rzeczpospolitej Henryk Walezy postrzegany był jako postać dość egzotyczna. Nosił kolczyki, używał pudru, utrzymywał kontakty seksualne z mężczyznami, a na posiedzeniach Sejmu nigdy nie zabierał głosu, przez co nazywany był królem malowanym.

Z jakiego powodu król ostatecznie uciekł z Polski? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Jerzy Besala (autor książek historycznych)

Data emisji: 23.10.2016

Godzina emisji: 16.08

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Czarny: niełatwy los księcia okrytego hańbą

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 20:00
Z zapisów wiemy, że Gryfina, żona Leszka Czarnego, ogłosiła, że małżeństwo zostało nieskonsumowane. - Kiedyś wydawało mi się, że musiały nią kierować motywy polityczne, ponieważ zrobiła to dopiero po 6 latach małżeństwa. Dziś wydaje mi się, że wyrokowanie o czyjejś tragedii na podstawie jednego zdania zapisanego 700 lat temu przez nie wiadomo kogo jest pewnym nadużyciem – przyznaje dr Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Olbracht - najbardziej niejagielloński Jagiellon

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 16:00
Z królewskiego rodu Jagiellonów wyróżniał się wszystkim. - Nie przypominał rodziny ani z wyglądu, ani z zachowania - mówił w Jedynce o Janie Olbrachcie dr Marek Janicki z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt I Stary - najsłynniejszy król z dynastii Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:19
Okres panowania króla Zygmunta I z rodu Jagiellonów zwanego Starym, "z bożej łaski króla Polski i wielkiego księcia Litwy", to 41 lat rządów bardzo intensywnych zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej.
rozwiń zwiń