Stefan Batory - wybitny strateg

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 17:40
Batory - rządzący w latach 1571-86 - zapisał się na kartach historii jako władca, który prowadził mądrą politykę wewnętrzną i zagraniczną.
Audio
  • Historyk Jerzy Besala ocenia panowanie Stefana Batorego (Polscy władcy i królowie/Jedynka)
Batory pod Pskowem - obraz Jana Matejki. Przedstawia poselstwo cara Rosji Iwana IV Groźnego do króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, Stefana Batorego, z prośbą o pokój
"Batory pod Pskowem" - obraz Jana Matejki. Przedstawia poselstwo cara Rosji Iwana IV Groźnego do króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, Stefana Batorego, z prośbą o pokójFoto: Domena publiczna

Szerzył tolerancję religijną i uniknął wojny z Turcją, zobowiązał się też do odbicia Inflant utraconych wskutek zaniedbań Zygmunta Augusta. - I zrobił wszystko, żeby dotrzymać słowa, co u królów nie jest takie częste. Doszło do trzech wypraw, Iwan IV Groźny zgodził się na rozejm i te ziemie wróciły do Polski - podkreśla Jerzy Besala, autor biografii Stefana Batorego.

Król ożenił się z Anną Jagiellonką, ale rzadko dotrzymywał jej towarzystwa, a jej sypialnię odwiedził zaledwie dwa czy trzy razy. Czy małżonkowie myśleli o rozwodzie? W jakich okolicznościach zmarł król? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Jerzy Besala (historyk, autor biografii Stefana Batorego)

Data emisji: 6.11.2016

Godzina emisji: 16.14

mg/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Czarny: niełatwy los księcia okrytego hańbą

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 20:00
Z zapisów wiemy, że Gryfina, żona Leszka Czarnego, ogłosiła, że małżeństwo zostało nieskonsumowane. - Kiedyś wydawało mi się, że musiały nią kierować motywy polityczne, ponieważ zrobiła to dopiero po 6 latach małżeństwa. Dziś wydaje mi się, że wyrokowanie o czyjejś tragedii na podstawie jednego zdania zapisanego 700 lat temu przez nie wiadomo kogo jest pewnym nadużyciem – przyznaje dr Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt I Stary - najsłynniejszy król z dynastii Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:19
Okres panowania króla Zygmunta I z rodu Jagiellonów zwanego Starym, "z bożej łaski króla Polski i wielkiego księcia Litwy", to 41 lat rządów bardzo intensywnych zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Walezy. Malowany król-uciekinier

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 10:15
Miał zaledwie 23 lata, pochodził z Francji i nie znał ani polskiego języka, ani polskiego ustroju. Dlaczego to właśnie on po śmierci ostatniego z Jagiellonów został wybrany przez szlachtę na polskiego władcę?
rozwiń zwiń