X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Norman Davies opisał szlak armii Andersa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 19:44
Po serii wielkich dzieł historycznych, takich jak "Boże igrzysko", "Orzeł biały, czerwona gwiazda", "Europa", "Mikrokosmos", "Powstanie’44" Norman Davies zrobił – jak sam to ujął – eksperyment. Wydał album fotograficzny z tekstem.
Audio
  • Przy omawianiu swej najnowszej książki Norman Davies mówi o wielokulturowości w przedwojennej Polsce (Na inny temat/Jedynka)
Jedna z dywizji Polskiej Armii w ZSRR, zwanej powszechnie armią Andersa
Jedna z dywizji Polskiej Armii w ZSRR, zwanej powszechnie "armią Andersa"Foto: wikimedia/cc

- Inaczej się to produkuje i inaczej się to czyta - zauważa autor. Książka ma 250 stron tekstu i 350 stron fotografii. Nosi tytuł "Szlak nadziei" i opowiada o szlaku, jaki przeszła armia Andersa przez trzy kontynenty. Norman Davies przyznaje, że kilka lat temu myślał o napisaniu monografii naukowej o żołnierzach korpusu Andersa, podobnej do monografii o Powstaniu Warszawskim. Jednak uznał, że ciekawsze będzie inne podejście do tematu. Wyjaśnia, że publikacja składa się z trzech elementów: jego narracji, wielu obszernych cytatów oraz zdjęć, zarówno historycznych, jak i współczesnych. Po te ostatnie ruszył śladem "Andersowców" przez Rosję, Iran, Izrael, Włochy do Wielkiej Brytanii.

Czytaj także:
Davies1200.jpg
Narodowe egoizmy w Europie

Historyk przypomniał też niektóre wydarzenia z dziejów armii generała Andersa. Zwrócił uwagę, że w jej skład wchodziło wielu obywateli polskich, ale niepolskiej narodowości - Żydów, Ukraińców, Białorusinów, nawet Tatarów. - Anders, tak jak Piłsudski, miał wizję Polski wielonarodowej. Miał żelazną zasadę, że każdy obywatel Rzeczypospolitej ma prawo i obowiązek służyć w armii. Każdy wojenny cmentarz pokazuje tę różnorodność - dodaje. Przypomina tez, że ponad tysiąc żołnierzy żydowskich o poglądach syjonistycznych pozostało w Palestynie bez konfliktu z resztą wojska.

Po wojnie Brytyjczycy zachęcali polskich żołnierzy do powrotu do ojczyzny, ale oni nie mieli często ojczyzny po powojennej zmianie granic, kiedy Kresy Wschodnie stały się ZSRR.

Posłuchaj całej rozmowy o armii Andersa, jej wojennych i powojennych losach, a także losach cywilów, którzy wraz z Andersem opuścili ZSRR. Norman Davies odnosi się też w audycji do obecnych wydarzeń związanych z falą imigrantów szturmujących wrota Europy.

***
Tytuł audycji: Na inny temat

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Norman Davies (historyk)

Data emisji: 26.09.2015

Godzina emisji: 15.15

ag/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Davies: ZSRR brał udział w II wojnie światowej od 1939 r.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 21:38
Profesor Norman Davies przypomniał w Moskwie, że ZSRR brał udział w II wojnie światowej od samego początku, tj. od 1939 roku, a nie - jak twierdziła historiografia sowiecka i wciąż twierdzi historiografia rosyjska - od 1941 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Norman Davies: narodowe egoizmy uniemożliwiają wspólną interpretację historii

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 20:00
- Pamięć historyczna jest egoistyczna. Każdy naród przypisuje sobie większą rolę niż powinien - ocenił profesor Norman Davies odnosząc się do wpływu dziedzictwa drugiej wojny światowej na bieżącą politykę.
rozwiń zwiń