Archiwalna rozmowa z prof. Karolem Modzelewskim

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 07:40
W niedzielę w wieku 81 lat zmarł profesor Karol Modzelewski. Historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, kawaler Orderu Orła Białego. 
Audio
  • Archiwalna rozmowa Marka Mądrzejewskiego z prof. Karolem Modzelewskim z 10.10.2015 (Jedynka)
Karol Modzelewski w studiu radiowej Jedynki w 2015 roku
Karol Modzelewski w studiu radiowej Jedynki w 2015 roku Foto: Andrzej Gralewski/Polskie Radio

W poniedziałek, 29 kwietnia, o godz. 23.05 wyemitowaliśmy w radiowej Jedynce archiwalny wywiad z 2015 roku, który z Karolem Modzelewskim przeprowadził Marek Mądrzejewski:

- Od stanu wojennego nie odzyskaliśmy tego niesłychanego w latach 1980-81 poziomu społecznej aktywności - mówił w 2015 roku w radiowej Jedynce prof. Karol Modzelewski. Historyk-mediewista, działacz byłej opozycji demokratycznej oceniał, że w ludziach jest bierność, co sprawia, że demokracja jest w Polsce płytko zakorzeniona. Nie ma też ciągłości, co oznacza, że każde pokolenie na nowo - jak to ujął - dostaje w skórę.

Karol Modzelewski mówił, że nie zazdrości młodym, a przy okazji z przykrością - jak podkreślał - przyznaje, że zepsuliśmy edukację. W szkole podstawowej, czy średniej przez testy, które oduczają samodzielnego myślenia. Jego zdaniem pisanie testów to tresura, a nie przekazywanie wiedzy. Studia licencjackie uważał za przedłużenie szkoły średniej. Dopiero studia magisterskie znajdowały w jego oczach uznanie, ale były, w opinii historyka, za krótkie. - Nauka znalazła się w niewoli liczydeł - oceniał.

Jedyne, jak mówił, czego obecnym młodym naukowcom zazdrościł, to dostępu za pośrednictwem internetu do zasobów bibliotecznych. On mógł mieć tylko dostęp fizyczny. - A żeby wyjechać musiałbym dostać paszport, a tego mi odmawiano - wspominał naukowiec.

Historyk opowiadał Markowi Mądrzejewskiemu o swojej rodzinie, w której wszyscy prowadzili działalność opozycyjną, zarówno ojciec i dziadek, którzy byli Rosjanami, jak też babka i ojczym. Ale nie uważał, żeby miał w sobie jakiś "gen buntu". Przy okazji rozważał, czy z wiekiem bunt zamienia się w konformizm.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z profesorem Karolem Modzelewskim. 

***

Tytuł audycji: Na inny temat/Twarzą w twarz

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: prof. Karol Modzelewski (historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, kawaler Orderu Orła Białego)

Godzina emisji: 15.15 (retransmisja o godz. 23.05)

Data emisji: 10.10.2015 (retransmisja 29.04.2019)

ag/mp/kh


Czytaj także

Prof. Modzelewski: groźba populistycznej zapaści w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 20:09
- Nie ma nowych miejsc pracy, a nawet przeciwnie one znikają. Nie widać, żeby z pogłębiających się nierówności mieli jakieś korzyści biedniejsi, raczej przeciwnie. Marks chichocze zza grobu - uważa prof. Karol Modzelewski, działacz opozycji demokratycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Modzelewski. Opozycyjny zawodnik wagi ciężkiej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 18:17
- Karol od samego początku był naszym przedstawicielem w Gdańsku, bo panowało wtedy przekonanie, że co najlepsze trzeba dać centrali - wspomina Władysław Frasyniuk, wrocławski działacz Solidarności.
rozwiń zwiń