X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Archiwalna rozmowa z prof. Karolem Modzelewskim

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 07:40
W niedzielę w wieku 81 lat zmarł profesor Karol Modzelewski. Historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, kawaler Orderu Orła Białego. 
Audio
  • Archiwalna rozmowa Marka Mądrzejewskiego z prof. Karolem Modzelewskim z 10.10.2015 (Jedynka)
Karol Modzelewski w studiu radiowej Jedynki w 2015 roku
Karol Modzelewski w studiu radiowej Jedynki w 2015 roku Foto: Andrzej Gralewski/Polskie Radio

W poniedziałek, 29 kwietnia, o godz. 23.05 wyemitowaliśmy w radiowej Jedynce archiwalny wywiad z 2015 roku, który z Karolem Modzelewskim przeprowadził Marek Mądrzejewski:

- Od stanu wojennego nie odzyskaliśmy tego niesłychanego w latach 1980-81 poziomu społecznej aktywności - mówił w 2015 roku w radiowej Jedynce prof. Karol Modzelewski. Historyk-mediewista, działacz byłej opozycji demokratycznej oceniał, że w ludziach jest bierność, co sprawia, że demokracja jest w Polsce płytko zakorzeniona. Nie ma też ciągłości, co oznacza, że każde pokolenie na nowo - jak to ujął - dostaje w skórę.

Karol Modzelewski mówił, że nie zazdrości młodym, a przy okazji z przykrością - jak podkreślał - przyznaje, że zepsuliśmy edukację. W szkole podstawowej, czy średniej przez testy, które oduczają samodzielnego myślenia. Jego zdaniem pisanie testów to tresura, a nie przekazywanie wiedzy. Studia licencjackie uważał za przedłużenie szkoły średniej. Dopiero studia magisterskie znajdowały w jego oczach uznanie, ale były, w opinii historyka, za krótkie. - Nauka znalazła się w niewoli liczydeł - oceniał.

Jedyne, jak mówił, czego obecnym młodym naukowcom zazdrościł, to dostępu za pośrednictwem internetu do zasobów bibliotecznych. On mógł mieć tylko dostęp fizyczny. - A żeby wyjechać musiałbym dostać paszport, a tego mi odmawiano - wspominał naukowiec.

Historyk opowiadał Markowi Mądrzejewskiemu o swojej rodzinie, w której wszyscy prowadzili działalność opozycyjną, zarówno ojciec i dziadek, którzy byli Rosjanami, jak też babka i ojczym. Ale nie uważał, żeby miał w sobie jakiś "gen buntu". Przy okazji rozważał, czy z wiekiem bunt zamienia się w konformizm.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z profesorem Karolem Modzelewskim. 

***

Tytuł audycji: Na inny temat/Twarzą w twarz

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: prof. Karol Modzelewski (historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, kawaler Orderu Orła Białego)

Godzina emisji: 15.15 (retransmisja o godz. 23.05)

Data emisji: 10.10.2015 (retransmisja 29.04.2019)

ag/mp/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Modzelewski: groźba populistycznej zapaści w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 20:09
- Nie ma nowych miejsc pracy, a nawet przeciwnie one znikają. Nie widać, żeby z pogłębiających się nierówności mieli jakieś korzyści biedniejsi, raczej przeciwnie. Marks chichocze zza grobu - uważa prof. Karol Modzelewski, działacz opozycji demokratycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Modzelewski. Opozycyjny zawodnik wagi ciężkiej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 18:17
- Karol od samego początku był naszym przedstawicielem w Gdańsku, bo panowało wtedy przekonanie, że co najlepsze trzeba dać centrali - wspomina Władysław Frasyniuk, wrocławski działacz Solidarności.
rozwiń zwiń