Gdy radość z powodu ciąży przerywa zła diagnoza

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 12:30
- W momencie gdy mama dowiaduje się, że jej dziecko urodzi się chore, lub nie przeżyje porodu, najważniejsze jest wsparcie psychologiczne - mówiła w Jedynce dr Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz.
Audio
  • Zła diagnoza. Ciąża nie zawsze jest radością (Damska torebka/Jedynka)
Co robić, gdy radość z powodu ciąży przerywa zła diagnoza?
Co robić, gdy radość z powodu ciąży przerywa zła diagnoza?Foto: Glow Images/East News

Jak tłumaczyła, z punktu wiedzenie psychologii uruchamiają się wtedy te same mechanizmy co w przypadku żałoby, czyli konieczności pożegnania się z kimś bliskim.

Upragniona ciąża, dwie kreseczki i... . Czasem marzenia rozbijają się o dramatyczną diagnozę: choroba dziecka. Jak zmienia się świat kobiety, która słyszy: "Pani dziecko nie ma szans urodzić się zdrowe"? Jak wygląda w Polsce opieka nad rodziną oczekującą chorego dziecka i co należy zmienić w tym względzie? 

W audycji rozmawiamy o realiach i możliwych rozwiązaniach, które pozwalają matkom przyjąć chore dziecko z mniejszym lękiem. Co może zrobić kobieta w obliczu takiej sytuacji? Na co może liczyć? Okazuje się, że istnieją w Polsce instytucje, które pomagają rodzinom spodziewającym się chorych dzieci.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Marta Januszewska, Agata Puścikowska

Goście: dr Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz (pediatra w Fundacji Gajusz i w łódzkim hospicjum perinatalnym), dr Agnieszka Dudzińska - socjolog z Instytutu Studiów Politycznych PAN, mama dziecka z zespołem Downa),

Data emisji: 16.04.2016

Godzina emisji: 11.14

tj/kul

Czytaj także

Kobiety nie decydują się na kolejne dzieci, bo brak im wsparcia?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 20:00
- Badania pokazują, że kobiety po urodzeniu pierwszego dziecka często doświadczają braku wsparcia. Jeśli mogą liczyć na pomoc, to raczej swoich rodziców czy teściów niż partnera – mówi dr Michał Polakowski z Fundacji ICRA.
rozwiń zwiń