"Emigracja wreszcie jest także kobietą"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 15:16
- Po raz pierwszy w historii emigracja jest tak równościowa. Do tej pory obowiązywał mit emigracji politycznej, w którym to mężczyzna uciekał przed opresyjnym systemem. Dziś połowa Polaków, którzy emigrują to kobiety - mówi badaczka literatury dr Anna Kronenberg.
Audio
  • Jak widzą się i jak żyją Polki na emigracji (Damska torebka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: RainerPrang/Pixabay

W Gdyni trwa trzydniowa (4-6 listopada), zorganizowana przez tamtejsze Muzeum Emigracji, konferencja "Emigrantki własnym głosem". Biorą w niej udział m.in. pisarki, literaturoznawcy i badacze zagadnienia emigracji. Wśród nich jest również dr Anna Kronenberg.

Dr Anna Kronenberg Do tej pory obowiązywał mit emigracji politycznej, w którym to mężczyzna uciekał przed opresyjnym systemem. Dziś połowa Polaków, którzy emigrują to kobiety

- Wśród autorek powieści, dzienników i tomów poetyckich, bo tę grupę badałam, większość kobiet, które emigrują, to przedsiębiorcze i silne singielki. Głównym tematem ich twórczości jest to, że emigracja, nawet gdy jest to dla nich doświadczenie trudne i różnorodne, daje im wolność - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Przed czym uciekają Polki, ktore decydują się na emigrację, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Agata Puścikowska, Marta Januszewska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: Agnieszka Kieniewicz-Duverge (mieszka na Mauritiusie), Katarzyna Tubylewicz (pisarka, tłumaczka literatury szwedzkiej), dr Anna Kronenberg (badaczka literatury)

Data emisji: 5.11.2016

Godzina emisji: 11.12

pg/mg

Czytaj także

Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni: dzisiejsza emigracja pozbawiona jest piętna

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 08:21
- Nie ma ona charakteru przymusowego, jest to decyzja podjęta indywidualnie - przekonywała w radiowej Jedynce Karolina Grabowicz-Matyjas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: chcemy, by jak najwięcej rodaków wróciło do kraju

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 11:00
Chcemy sprowadzać do kraju osoby utożsamiające się z polskością - mówił w Jedynce wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, opowiadając o zmianach w Karcie Polaka i przygotowywanej ustawie o repatriacji. 2 maja obchodziliśmy Dzień Polaków i Polonii Za Granicą.
rozwiń zwiń