X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Z racji biologii kobiety uzależniają się szybciej"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 15:08
- Kobiety inaczej metabolizują i trawią alkohol. Ze względu na mniejszą ilość wody w ich organizmach alkohol inaczej się rozkłada. Mają one również zupełnie inną gospodarkę hormonalną - mówi terapeutka uzależnień Justyna Matkowska.
Audio
  • Kobiecy alkoholizm to wciąż tabu? (Damska torebka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kzenon/Shutterstock.com

Justyna Matkowska, terapeutka uzależnień Powodem, dla którego kobiety sięgają po alkohol jest często samotność

Według badań dr. Janusza Sierosławskiego – socjologa z Zakładu Badań nad Alkoholizmem Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - wśród kobiet najczęściej piją panny z wykształceniem wyższym, mieszkające w dużych miastach i pracujące zawodowo.

- Powodem, dla którego kobiety sięgają po alkohol jest często samotność, a także chęć wyregulowania sobie napięcia i emocji związanych z cyklem menstruacyjnym czy jakimiś niepowodzeniami. U tych młodszych chodzi też o chęć dorównania mężczyznom. Mamy równouprawnienie, więc kobiety próbują dopasować się do stylu funkcjonowania mężczyzn - tłumaczy Justyna Matkowska z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Czytaj także
Kobieta alkoholizm 1200.jpg
Prekursorka grup kobiecych w ruchu AA o swoim wyjściu z nałogu

Kobiety piją inaczej niż mężczyźni: nie w towarzystwie, bez wszczynania awantur. - Jest duża grupa, która pije wieczorami, tylko wino, do czekolady i przy dobrej muzyce. Niestety, jeśli robią to codziennie albo w każdy weekend, mogą wpaść w uzależnienie - podkreśla dr Błażej Szostek, psycholog i psychoterapeuta.

Dlaczego picie kobiet jest mniej akceptowalne społecznie, a o wychodzeniu z alkoholizmu chętniej opowiadają mężczyźni, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również fragmenty programu "Ocaleni", którego gościem była Teresa, trzeźwa od 30 lat alkoholiczka.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą:  Marta JanuszewskaAgata Puścikowska i Małgorzata Ostrowska-Królikowska

Goście: Justyna Matkowska (terapeutka uzależnień z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), dr Błażej Szostek (psycholog i psychoterapeuta z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 11.12

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostrowska-Biskot: z uzależnień są wyzdrowienia. Nie ma wyleczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 11:55
- W terapii nie lubię mówić, że coś się "uda". To nie jest udawanie, to jest ciężka praca. Zawsze powtarzam pacjentom: trzeźwienie, zdrowienie jest dla kozaków, cieniasy nie dadzą rady - stwierdziła w radiowej Jedynce Hanna Ostrowska-Biskot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współuzależnienie - pułapka milczenia, która niszczy rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 20:35
- Proces próby wpływania na chorego bliskiego powinien się zacząć od słów piosenki Kasi Nosowskiej "obejmij mnie tak po ludzku i przytul" - mówi psychoterapeuta, Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń