Imię dla dziecka - praktyczne, popularne czy oryginalne?

Zuzanna, Julia, Lena, Antoni, Jakub i Szymon - to imiona najchętniej nadawane dzieciom w 2016 roku. Czy teraz wiele dziewczynek dostanie na imię Klara, tak jak córeczka Lewandowskich?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Creativa Images
O Audycji
Tytuł Damska torebka 2017/05/13 11:00
Prowadzący Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Agata Puścikowska
Materiał przygotowała Klaudia Porębska
Opis

- Ludzie, wybierają imiona funkcjonalne, krótkie, łatwe w odmianie, stąd popularność takich imion, jak Maja, Lena, Pola, Zuza. Swoją rolę odgrywa też nadawanie danych imion dzieciom celebrytów. Rodzice chcą zapewnić dziecku dobrą przyszłość, więc czasami kierują się tym, jakie znaczenie niesie dane imię, stąd kiedyś pojawiały się imiona Dobrosława, Dobromiła - wyjaśnia Halina Marszałek-Mrozowska, językoznawczyni. Ekspertka radzi też, by przed ostateczną decyzją o imieniu dla dziecka sprawdzić, jak brzmi ono w połączeniu z nazwiskiem.

W audycji prowadząca Małgorzata Ostrowska-Królikowska wspomina natomiast, jak w 1989 roku dała swojemu synowi na imię Antoni, co spotkało się z oburzeniem wielu znajomych. Okazuje się, że dziś właśnie to imię jest najczęściej wybierane. - Można zaobserwować dwojaki trend. Z jednej strony rodzice chcą iść za trendem i dać swojemu dziecku imię, które jest popularne, inni obawiają się, że gdy w grupie będzie kilku Antosiów czy Jasiów, dziecko zatraci swoją tożsamość - tłumaczy socjolog dr Martyna Kawińska.

Natomiast Anna Krzyżowska, mama czwórki dzieci, które łącznie noszą osiem imion (!), opowiada o swoim spojrzeniu na tę kwestię.

W jaki sposób imiona dzieci odzwierciedlają charaktery rodziców? Dlaczego niektórzy mężczyźni noszą imię Maria? O tym w nagraniu.

mg/zi

Goście

dr Martyna Kawińska (socjolog, UKSW), Halina Marszałek-Mrozowska (językoznawczyni, SWPS), Anna Krzyżowska (mama Mikołaja Franciszka, Emilii Hiacynty, Benedykta Józefa i Antoniego Kazimierza)

Playlista
Tagi

Playlista
  • GENESIS - Invisible Touch
  • LP, - Lost on you
  • Prońko Krystyna, - Jesteś Lekiem Na Całe Zło
  • Dwa Plus Jeden, - Na luzie