Czy cisza jest towarem luksusowym?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 16:10
Żyjemy w czasach hałasu. Dźwięki atakują nas ze wszystkich stron: szum samochodów, komputerów, dzwonki telefonów, sami to potęgujemy słuchając wiadomości, muzyki...
Audio
  • Czy potrzebna jest nam cisza i do czego? (Damska torebka/Jedynka)
Cisza staje się czymś luksusowym
Cisza staje się czymś luksusowymFoto: Olena Yakobchuk/shutterstock

Nawet odpoczywać za bardzo nie umiemy w ciszy. A może cisza jest już niepotrzebna? Tylko jak wtedy tłumaczyć np. popularność wyjazdów wypoczynkowych, podczas których mamy "za zadanie" przebywać w ciszy, albo sesji medytacyjnych?

Z jakiegoś powodu mówimy też o "świętym spokoju", jako czymś pożądanym. A może cisza powinna być... lekiem na receptę? Gdzie i po co szukać ciszy? 

Zmysł słuchu jest jedynym zmysłem, który się nigdy nie wyłącza. - On nawet jak śpimy to cały czas pracuje - wyjaśnia dr Elżbieta Włodarczyk, laryngolog. Dlatego cisza jest tak potrzebna do regeneracji słuchu.

Piosenkarka Halina Frąckowiak zwraca uwagę, że istnieje synchronizacja między naszym światem wewnętrznym i zewnętrznym. - Jeśli w nas jest harmonia i spokój, wtedy my kochamy tę ciszę, harmonię i spokój - mówi artystka.

Łukasz Zakrzewski, absolwent studiów MBA, uczestnik Rekolekcji Ignacjańskich w Milczeniu, miłośnik samotnych wędrówek mówi czym jest dla niego cisza. Przyznaje że rekolekcje wcale nie są takie ciche, bo nawet jak się samemu nie odzywa, to słyszymy innych ludzi.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Marta Januszewska i Mira Jankowska

Goście: dr Elżbieta Włodarczyk (laryngolog, foniatra ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach), Halina Frąckowiak (piosenkarka),  Łukasz Zakrzewski (absolwent studiów MBA, uczestnik Rekolekcji Ignacjańskich w Milczeniu, miłośnik samotnych wędrówek)

Data emisji:  4.11.2017

Godzina emisji: 16.12

ag/kul


Czytaj także

Czy umiemy być wdzięczni za to, co mamy?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 16:11
W ostatnim dniu roku rozmawialiśmy o górkach i dołkach, które przytrafiają się w życiu każdego z nas, a także o tym, że czasem trudniej zmierzyć się z sukcesem niż z porażką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak otoczyć troską starzejących się rodziców czy teściów?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:55
 Jak taka opieka wygląda, a jak wyglądać by mogła? Na jakie udogodnienia ze strony państwa możemy liczyć? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesteśmy tym, co jemy. O jakości tego, co nakładamy na talerze

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 17:38
- Mam wrażenie, że coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne produkty. Coraz więcej osób chce się świadomie odżywiać - podkreśliła w radiowej Jedynce Anna Ogiegło.
rozwiń zwiń