Wielka Sobota. Czas patrzenia w otchłań

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 17:15
W dzień przed niedzielą wielkanocną w centrum zainteresowania wielu z nas jest święconka - barwne pisanki, udekorowane koszyczki, kurczaczki i zajączki. Jednak dla chrześcijan jest to przede wszystkim czas refleksji, w Wielką Sobotę Jezus "zstąpił do otchłani". Czym ona jest?
Audio
  • Wielka Sobota - czas refleksji (Damska torebka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (domena publiczna)

Dr Monika Waluś, teolog, przyznaje, że sama nie ma pojęcia, czym jest biblijna otchłań, do której Jezus - według tekstu Ewangelii - udał się po swojej śmierci. - Żaden człowiek tam nie był, a jak był, to nie wrócił. Wielu teologów zastanawiało się nad tym, dlaczego Jezus umiera i zstępuje do otchłani, i właściwie gdzie on jest. Uczniowie przerażeni, matka cierpi, pobyt w otchłani musiał być bardzo ważny, skoro tyle trwał - mówi dr Waluś. - My lubimy takie rozwiązania, jak na filmach, jest katastrofa, ale następuje happy end. Tu szczęśliwe zakończenie też nastąpiło, ale nie od razu - wyjaśnia.

Prowadzące audycje zwracają uwagę, że otchłań można również interpretować w bardziej ludzkim wymiarze jako życiowy kryzys, traumatyczne doświadczenie. Do studia zaprosiły aktora Alana Andersza, który sześć lat temu przeżył poważny wypadek. - Byłem w jakiejś ciemni, niewiele pamiętam z tej mojej otchłani, wiem, że nagle z niej wyszedłem - mówi Alan. Opowiada też o momencie wybudzenia ze śpiączki i odbudowie "świata, który runął". - Jeśli przez długi czas pada ci na głowę, musisz nauczyć się tańczyć w deszczu - przekonuje.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Agata Puścikowska

Goście: Alanem Anderszem (aktor), dr Monika Waluś (teolog)

Data emisji: 31.03.2018

Godzina emisji: 16.00

mg/kh

Czytaj także

Zmartwychwstanie opisywano jeszcze przed Jezusem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 10:52
Idea pośmiertnego powrotu do świata żywych nie była obca pogańskiej tradycji przedchrześcijańskiej i to zarówno w warstwie mitycznej, jak i w opowieściach o losach konkretnych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim był Jezus, kim jest dla nas dzisiaj?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 18:37
Tego dnia, niemal 2 tys. lat temu, w 33 roku ery liczonej od jego narodzin, wypowiedział swoje słowa "Dokonało się" i skonał na krzyżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała prawda o życiu w zakonie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 15:50
Jak wygląda prawdziwe życie w zakonie? Czym jest powołanie? Dlaczego zakonnice odchodzą ze zgromadzeń? - To nie jest tak, że jesteśmy sklonowane, że wszystkie jesteśmy takie same - mówi matka Jolanta Olech.
rozwiń zwiń