X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rywalizacja zła i dobra. Naucz się przegrywać

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 18:06
Rywalizacja może nieść ze sobą pozytywne i negatywne konsekwencje. Z jednej strony może działać mobilizująco i twórcza, z drugiej może niszczyć obie rywalizujące strony.
Audio
  • Rywalizacja, współdziałanie, współpraca (Damska torebka/Jedynka)
Sportowa rywalizacja podczas meczu Argentyna-Islandia. Nz. Nicolas Otamendi (L) z Argentyny i Alfred Finnbogason z Islandii
Sportowa rywalizacja podczas meczu Argentyna-Islandia. Nz. Nicolas Otamendi (L) z Argentyny i Alfred Finnbogason z IslandiiFoto: PAP/EPA/PETER POWELL

Tak zwany wyścig szczurów to obecnie już norma. - Podłożem każdej rywalizacji jest lęk - zauważa psychoterapeutka Karolina Jarmołowicz. Wyjaśnia, że dzieci, kiedy się rodzą nie są nastawione na rywalizację, a raczej na współpracę. Dopiero dorośli zaszczepiają im tę cechę porównując np. z innymi.

Druhna Martyna Kowacka zwraca uwagę, że w harcerstwie stawia się raczej na współzawodnictwo niż rywalizację. - Uczymy dzieciaki, że praca w grupie jest bardzo ważna, bo samemu przez krótki czas możemy dążyć do celu, a kiedy zaczniemy współpracować z innymi te efekty będą dużo lepsze - mówi.

Ivette Żółtowska-Darska, pisząca o sportowcach, podkreśla, że w sporcie rywalizacja jest wielopłaszczyznowa. Przede wszystkim należy nauczyć się przegrywać. - Dopiero ta umiejętność to klucz do wygranej - mówi dziennikarka. Wskazuje, że w sporcie są dyscypliny indywidualne i drużynowe.

A czy w dyscyplinach zespołowych też jest rywalizacja? Czy tam podłożem rywalizacji też jest lęk? Czy potrafimy mądrze i twórczo rywalizować, bez agresji i autoagresji? I w jaki sposób uczyć tej umiejętności zarówno siebie, jak i nasze dzieci. Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą: Agata Puścikowska i Mira Jankowska

Goście: Karolina Jarmołowicz (psychoterapeutka), Martyna Kowacka (rzeczniczka prasowa ZHP), Ivette Żółtowska-Darska (dziennikarka, autorka książek o najbardziej znanych z piłkarzach)

Data emisji: 16.06.2018

Godzina emisji: 16.11

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak wspierać osoby w żałobie? Nigdy nie mów: "nie płacz"!

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 10:00
"Rozmawiać o śmierci znaczy podobno umieć żyć" - tak podczas tegorocznych Targów Książki w Krakowie mówił Éric-Emmanuel Schmitt, autor książki "Oskar i pani Róża". Ale jak rozmawiać na tak trudny temat?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osoby niepełnosprawne są wyjątkowymi twórcami sztuki

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 18:06
Bardzo często nie wiemy, jakie cuda wychodzą z serca i umysłu osób, które nie są w pełni sprawne i mają wyrobioną wrażliwość. O sztuce w wykonaniu osób niepełnosprawnych w "Damskiej torebce" mówiły Paulina Gruszecka i Katarzyna Nowak, dziewczyny z niepełnosprawnościami, laureatki Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Savoir-vivre, kindersztuba, etykieta. Czy potrafimy się zachować?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 13:52
Dlaczego dzieje się tak, że dzieci na wsi, gdy widzą sąsiadów mówią im dzień dobry, a dzieci w mieście nie? Albo odwrotnie. Tuż po Dniu Dziecka w Damskiej Torebce rozmawialiśmy o kulturze osobistej dzieci i młodzieży, o tzw. kindersztubie.
rozwiń zwiń