X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagadka Grodów Czerwieńskich bliska wyjaśnienia?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 14:16
Kwitły w czasach pierwszych Piastów na pograniczu Polski i Rusi Kijowskiej. Ten bogaty zespół osadniczy, którego głównym ośrodkiem był Czerwień, zagarnął w X w. Włodzimierz Wielki, by niedługo stracić go na rzecz Bolesława Chrobrego.
Audio
Zbiór średniowiecznej biżuterii wykonanej głównie ze srebra odkryto w trakcie prac wykopaliskowych w rejonie historycznego grodu Czerwień, na terenie obecnej gminy Tyszowce
Zbiór średniowiecznej biżuterii wykonanej głównie ze srebra odkryto w trakcie prac wykopaliskowych w rejonie historycznego grodu Czerwień, na terenie obecnej gminy TyszowceFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Od dawna archeolodzy próbowali zlokalizować Czerwień. Ślady prowadziły do grodziska w Czermnie, ale poza resztkami wałów otaczających to miejsce, nie było innych znalezisk mogących potwierdzić tę hipotezę.

Do czasu jednak. Ostatnich sześć lat to wysyp zaskakujących odkryć, m.in. kilku srebrnych skarbów znajdowanych w różnych miejscach i świadczących o niezwykłej zamożności mieszkańców tego grodu.

Czy analiza tych kosztowności rozwiąże zagadkę? Skąd pochodziła elita, która zamieszkiwała Czerwień? Czy byli to osadnicy Piastów czy Rurykowiczów? Czy Czermno to rzeczywiście poszukiwany od wieków Czerwień? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiEureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Marcin Wołoszyn (archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz z Centrum Badawczego Historii i Kultury Krajów Europy Środkowo-Wschodniej przy Uniwersytecie w Lipsku), prof. Paweł Żmudzki (mediewista, Instytut Historyczny UW).

Data emisji: 4.03.2016

Godzina emisji: 20.43

tj/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bolesław Chrobry – najwybitniejszy władca Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 13:32
- Stworzył wielkość państwa polskiego. Kiedy go zabrakło, wszystko się zawaliło - tak historycy oceniają postać pierwszego króla Polski. Jego następcy roztrwonili to, co zdobył.
rozwiń zwiń