Przepis na zdrowe serce: dieta i ruch!

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 10:10
Kardiolodzy z Europy i Stanów Zjednoczonych w marcu spotkali się na kongresie i przedstawili najnowsze osiągnięcia w kardiologii interwencyjnej. Zza oceanu wrócił właśnie prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski.
Audio
  • Prof. Adam Witkowski o najnowszych osiągnięciach kardiologii (Eureka/Jedynka)
Osiągnięcia polskich kardiologów nie ustępują sukcesom zachodnich ekspertów
Osiągnięcia polskich kardiologów nie ustępują sukcesom zachodnich ekspertówFoto: Glow Images/East News

Kardiologia interwencyjna zajmuje się leczeniem serca bez otwierania klatki piersiowej. Ale prof. Witkowski przekonuje, że wielu interwencji można uniknąć lub je opóźnić, jeśli prowadzimy zdrowy styl życia.

- Nasze serce nie lubi palenia, bezruchu i objadania się. Tego wszystkiego należy unikać. Jeżeli nie będziemy jedli ciężkich potraw ani żywili się w fast foodach, to nawet jeśli mamy predyspozycje genetyczne, spowolnimy rozwój miażdżycy - zapewnia.

Podczas audycji wróciliśmy też do początków polskiej szkoły stworzonej przez prof. Zbigniewa Religę i sprawdziliśmy, jak dziś w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu leczy się wrodzone wady serca u dorosłych, ale i u małych dzieci. Dowiedzieliśmy się również, na jakim etapie są obecnie prace nad sztucznym sercem.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski (Kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Instytucie Kardiologii w Warszawie)

Data emisji: 18.03.2015

Godzina emisji: 20.14

mg/asz

Czytaj także

Tajemnice medycyny. Jak obniżyć wiek serca?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 03:41
- Niezależnie od wieku, codzienny ruch jest podstawą do tego, by obniżyć wiek serca, czyli ryzyko przedwczesnego zawału lub udaru mózgu - mówi lekarz prof. Tomasz Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowotne grzechy Polaków. Jakich leków nie łączyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 23:30
Niektóre z przyjmowanych przez nas leków mogą się wykluczać. - Jednoczesne przyjmowanie antybiotyku i tabletek antykoncepcyjnych może doprowadzić do niepożądanej ciąży - mówi farmakolog, dr hab. Maria Rutkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowie dzieci. Małe serce - duży problem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 18:11
- Od 20. tygodnia ciąży podczas każdego badania ultrasonograficznego lekarz położnik ma obowiązek obejrzeć serce nienarodzonego dziecka - mówi prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń