Pozytywne przesłanie do walki z depresją

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 19:00
Depresję można pokonać! O skutecznych narzędziach do walki z tą chorobą, którymi dysponują medycyna i psychologia, mówili goście "Eureki".
Audio
  • Pozytywne przesłanie do walki z depresją (Eureka/Jedynka)
Szacuje się, że na świecie żyje ponad 120 mln ludzi chorych na depresję, a w Polsce zmaga się z nią ok. 17 proc.osób
Szacuje się, że na świecie żyje ponad 120 mln ludzi chorych na depresję, a w Polsce zmaga się z nią ok. 17 proc. osóbFoto: pixabay.com/domena publiczna

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa zaburzenia depresyjne za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności zawodowej i społecznej. Według statystyk organizacji, są one obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie, a w 2020 r. przesuną się na miejsce drugie, po niedokrwiennej chorobie serca. Zaburzenia depresyjne mogą wystąpić u każdego - niezależnie od: płci (kobiety chorują jednak 2,5 razy częściej niż mężczyźni), wieku (depresja dotyka również dzieci) i niezależnie od dobrej pozycji zawodowej oraz odnoszonych sukcesów zawodowych. Wydaje się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku aż tu nagle pojawia się smutek, apatia, przygnębienie, mamy problemy z koncentracją, nic nas nie interesuje, spada nasza samoocena, tracimy apetyt i ochotę na kontakty z innymi ludźmi, a życie seksualne wygaszone zostaje do zera.

W audycji zaproszeni do studia specjaliści (lekarze i psychoterapeuci) podpowiadali jak nie dać się depresji i co robić, gdy zauważymy pierwsze symptomy choroby. Podpowiadamy też jak obserwować ludzi z naszego najbliższego otoczenia, aby zauważyć u nich pierwsze objawy depresji. Zachęcamy, aby szczególnie przed Świętami zainteresować się naszymi sąsiadami, którzy są samotni i odizolowani społecznie, bo być może potrzebują wsparcia i pomocy. Może depresja jest tuż obok za ścianą u naszego sąsiada i warto podać rękę, aby wyciągnąć mieszkającego obok CZŁOWIEKA ze stanu depresyjnego przygnębienia?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Bożena Hrycan - lekarz psychiatra, Mariola Kossowicz – psycholog i psychoterapeuta oraz pacjentka, która zmaga się z depresją.)

Data emisji: 24.03.2015

Godzina emisji: 20.14

asz


Czytaj także

Gdy jedynym przyjacielem jest sufit. Leczenie depresji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 02:15
Osoby z depresją przyznają, że w najgorszych momentach czuli, że ich jedynym przyjacielem jest sufit. - Leczenie depresji powinno być szyte na miarę chorego oraz jego osobowości - mówi psychiatra dr Sławomir Murawiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dzieje się w mózgu chorego na depresję?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 13:51
Depresja stanowi dziś czwarty, najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie, a do roku 2020 choroba ta ma znaleźć się na drugim miejscu. Wiele ośrodków badawczych prowadzi badania związane z poznaniem procesów, które przebiegają w mózgach chorych na depresję.
rozwiń zwiń