W cieniu wojny. Polscy archeolodzy na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 08:00
Palmyra w Syrii, Hatra i Nimrud w Iraku – te nazwy przewijały się w ostatnich miesiącach przez serwisy informacyjne.
Audio
  • Czy polscy naukowcy wrócą na Bliski Wschód? (Eureka/Jedynka)
Kamienny lew ze świątyni bogini Allat w Palmyrze w Syrii, odkryty w 1977 roku przez polskich archeologów. Zniszczony w 2015 roku przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego
Kamienny lew ze świątyni bogini Allat w Palmyrze w Syrii, odkryty w 1977 roku przez polskich archeologów. Zniszczony w 2015 roku przez terrorystów z tzw. Państwa IslamskiegoFoto: Mappo/WikimediaCommons/CC-BY-SA-4.0,3.0,2.5,2.0,1.0

Te starożytne miasta padły ofiarą wojny na Bliskim Wschodzie. Jak wiele innych stanowisk archeologicznych w Syrii i Iraku były badane przez misje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. O ich pracach opowiada wystawa "W cieniu wojny. Zabytki Syrii i Iraku w badaniach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego", którą można zwiedzać do 22 kwietnia w Pałacu Kazimierzowskim w Kampusie Głównym UW.

Jaki jest ich obecny stan? Jak polska archeologia rekompensuje utratę możliwości badań w krajach ogarniętych wojną?

W audycji podsumuwujemy również Międzynarodową Konferencję "Polacy na Bliskim Wschodzie" zorganizowaną przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Omawiano tam najważniejsze polskie odkrycia na stanowiskach, które zostały zniszczone w czasie walk lub nadal są zagrożone.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Piotr Bieliński (Zakładu Archeologii Bliskiego Wschodu Uniwersytetu Warszawskiego) dr hab. Tomasz Waliszewski (dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)

Data emisji: 8.04.2016

Godzina emisji: 20.18

tj


Czytaj także

Starożytna Palmyra w gruzach. Dżihadyści zniszczyli kolejną świątynię

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 15:48
Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zniszczyli część pochodzącej z czasów rzymskich świątyni Bela, jednego z najważniejszych obiektów wśród pozostałości starożytnego miasta Palmyra - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
rozwiń zwiń