Gazetowa archeologia, czyli zaginione dzieje zachodniej Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 12:00
Archeolog prof. Kokowski pracuje na UMCS w Lublinie, ale pochodzi z północnej Wielkopolski, gdzie wojna zniszczyła muzea, zbiory, archiwa i pamięć o archeologicznych odkryciach. Czy rzeczywiście bezpowrotnie?
Audio
  • Prof. Andrzej Kokowski o książce "Na tropie zaginionych odkryć" (Eureka/Jedynka)
  • Dr hab. Adam Redzik o książce "Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie" (Eureka/Jedynka)
Prasa jest często niedocenianym źródłem wiedzy historycznej
Prasa jest często niedocenianym źródłem wiedzy historycznejFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Prof. Kokowski wpadł na pomysł, by prześledzić prasę przedwojenną prowincji Marchia Graniczna Poznań-Prusy Zachodnie i w ten sposób odtworzyć pradzieje tego regionu. Książka "Na tropie zaginionych odkryć" dokumentuje te poszukiwania. - Kiedy zacząłem studiować, region mojego pochodzenia był obdarzony taką skazą, że w archeologii nic się tam nie działo, co mnie bolało jako lokalnego patriotę. Na kilkadziesiąt lat usnąłem z tym przekonaniem, ale w latach 90. XX wieku poruszyłem górę lodową. Okazało się, że w literaturze naukowej informacji jest bardzo mało, ale niesamowitym źródłem była prasa - wspomina.

Podczas audycji rozmawialiśmy także o monumentalnej pracy pod redakcją dr. hab. Adama Redzika "Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie". Monografia jest szczegółowym opracowaniem dziejów uczelni, która kończy w tym roku 355 lat.

***

Tytuł audycjiEureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Andrzej Kokowski (UMCS w Lublinie), dr hab. Adam Redzik (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 13.03.2016

Godzina emisji: 20.17

mg/tj

Czytaj także

Cud z Faras, którego dokonali Polacy. Skarby kultury zasypane tonami piasku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:08
Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło nową Galerię Faras, prezentującą jedne z najważniejszych skarbów kultury znajdujących się w Polsce. - Zaoferowano mi 5 stanowisk i wybrałem Faras, bo wiedziałem, że jest najbardziej obiecujące. Zdecydowałem się zaatakować najtrudniejszy teren i po trzech tygodniach naszym oczom ukazały się pierwsze freski - mówi prof. Kazimierz Michałowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksploracja jest passé - czyli archeologia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 21:35
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epoka kamienia. Pierwsi ciekawscy na ziemiach polskich

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 09:30
Pojawili się tu, gdy tylko zaczął wycofywać się lądolód. - Uwolnione zostały ogromne połacie Niżu Europejskiego i na te dziewicze obszary ok. 15-14 tys lat temu wkraczają zupełnie nowi mieszkańcy - opowiada dr Michał Przeździecki.
rozwiń zwiń