Hemofilia - choroba, z którą da się normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 11:50
- Nowoczesne, profilaktyczne leczenie, czyli podawanie czynnika krzepnięcia przed wystąpieniem krwawień, daje możliwość aktywnego i produktywnego życia - mówi Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.
Audio
  • Bogdan Gajewski o leczeniu hemofilii (Eureka/Jedynka)
Narodowy program leczenia chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne umożliwia chorym normalne funkcjonowanie i zapobiega powikłaniom
Narodowy program leczenia chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne umożliwia chorym normalne funkcjonowanie i zapobiega powikłaniomFoto: Glow Images/East News

Hemofilia spowodowana jest brakiem lub niedoborem jednego z czynników krzepnięcia krwi. Najczęstszym objawem są krwawienia do mięśni i stawów. - To choroba, która dobrze daje się kontrolować, leczenie jest bardzo proste i skuteczne. Podobnie jak w cukrzycy podajemy insulinę, w hemofilii podajemy czynnik krzepnięcia i objawy są powstrzymywane - wyjaśnia Bogdan Gajewski. Gość Jedynki podkreśla też, że wbrew stereotypom drobne skaleczenia i otarcia nie krwawią bardziej niż u zdrowych osób.

Czym grozi nieleczona hemofilia? Czy dzieci chore na tę chorobę mogą uprawiać sport? Jakie procedury związane z tym schorzeniem należy wdrożyć na szpitalnych oddziałach ratunkowych? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Bogdan Gajewski (prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofili)

Data emisji: 21.04.2016

Godzina emisji: 20.33

mg/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

HIV i AIDS – wyzwania dla świata

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 11:42
Ogłaszając zamiar "zmniejszenia do zera" liczby zachorowań spowodowanych zakażeniami HIV, Światowa Organizacja Zdrowia wyznaczyła cel, który ma być osiągnięty do 2030 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby rzadkie - raport 2016

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 13:44
"Dołącz do nas, aby głos osób z chorobami rzadkimi został usłyszany" - pod takim hasłem w stu krajach, m.in. w Polsce, 29 lutego był obchodzony Światowy Dzień Chorób Rzadkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sól - cichy zabójca. Jak ją ograniczyć?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 10:15
Sól sprzyja otyłości i zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu, zawałów serca, kamicy nerkowej, osteoporozy czy raka żołądka. - Dzienna maksymalna dawka to 5 gramów, czyli płaska łyżeczka - mówi dr Anna Wojtasik, technolog żywności.
rozwiń zwiń