X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Schuman, Monnet, Adenauer - ojcowie integracji europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 17:00
W audycji rozmawialiśmy o architektach projektu integracji europejskiej - Robercie Schumanie, Jeanie Monnecie i Konradzie Adenauerze. 9 maja przypada Dzień Europy.
Audio
  • Historia integracji europejskiej, pacyfikacja Wąwolnicy i zaproszenie na Piknik Naukowy (Eureka/Jedynka)
Robert Schuman w drodze na rozmowy z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Ernestem Bevinem i amerykańskim sekretarzem stanu Deanem Achesonem, 10 maja 1950 r.
Robert Schuman w drodze na rozmowy z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Ernestem Bevinem i amerykańskim sekretarzem stanu Deanem Achesonem, 10 maja 1950 r.Foto: PAP/Photoshot

Robert Schuman - mąż stanu, dyplomowany prawnik i francuski minister spraw zagranicznych w latach 1948–1952 - we współpracy z Jeanem Monnetem opracował plan Schumana ogłoszony 9 maja 1950 r. Ten dzień uznaje się za symboliczną datę narodzin Unii Europejskiej.

Schuman zaproponował wspólną kontrolę nad wydobyciem węgla i produkcją stali: najważniejszych materiałów dla przemysłu zbrojeniowego. Opracowaniu tego planu przyświecała idea, zgodnie z którą prowadzenie wojny nie jest możliwe bez sprawowania kontroli nad tymi surowcami.

Niebagatelną rolę odegrał także Konrad Adenauer - pragmatyczny demokrata, niestrudzony w działaniach na rzecz zjednoczenia, pierwszy kanclerz Republiki Federalnej Niemiec (1949–63), który zmienił powojenną historię Niemiec i Europy bardziej niż ktokolwiek inny... O znaczeniu tych postacji opowiedział dr Paweł Kowalski z Wydziału Prawa SWPS.

W audycji przypomnieliśmy także dokonaną przez UB pacyfikację Wąwolnicy, która miała miejsce w 1946 roku. O kulisach tych tragicznych wydarzeń mówił dr Sławomir Poleszak z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Na koniec Małgorzata Żuławnik z IPN zaprosiła słuchaczy na stoisko IPN na Pikniku Naukowym.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Paweł Kowalski (Wydział Prawa SWPS), dr Sławomir Poleszak (IPN w Lublinie), Małgorzata Żuławnik (IPN)

Data emisji: 6.05.2016

Godzina emisji: 20.10

mg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robert Schuman – jeden z ojców zjednoczonej Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 06:00
Francuski polityk chociaż nie miał charyzmy przywódcy i męża stanu, to wywarł ogromny wpływ na losy i oblicze powojennej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oni walczą o zachowanie pamięci o przeszłości narodu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 14:55
Juliusz Kulesza, Kazimierz Piechowski, Zofia Pilecka-Optułowicz, Andrzej Pilecki i Janusz Krupski - to tegoroczni laureaci nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej". O ich niezwykłym życiu i działalności mówił w Jedynce dr Rafał Leśkiewicz, członek kapituły nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 lat Pikniku Naukowego. Nauka nie jest nudna!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 09:30
- To stereotyp, że nauka jest nuda, że zajmują się nią tylko jacyś ludzie w kitlach, a z kolb unoszą się dymy. Nauka jest częścią życia każdego z nas - mówił prof. Łukasz Turski podczas specjalnego wydania "Damskiej torebki".
rozwiń zwiń