X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Piwnik "Ponury" - jedna z najbarwniejszych postaci polskiego podziemia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 14:02
- To był człowiek, który miał duszę partyzanta. To był człowiek akcji, człowiek czynu - powiedział w radiowej Jedynce historyk Grzegorz Hanula.
Audio
  • Zbigniew Gluza o książce "Rok 1945. Między wojną a podległością" (Eureka/Jedynka)
  • Grzegorz Hanula o Janie Piwniku (Eureka/Jedynka)
  • Prof. Janusz Odziemkowski o przewrocie majowym (Eureka/Jedynka)
Komendant Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej por. Jan Piwnik ps. Ponury wita ks. Mariana Majewskiego ps. Robak, który przybył do obozu partyzantów AK na Wykusie odprawić mszę 12 września 1943 roku
Komendant Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej por. Jan Piwnik ps. "Ponury" wita ks. Mariana Majewskiego ps. "Robak", który przybył do obozu partyzantów AK na Wykusie odprawić mszę 12 września 1943 rokuFoto: Tadeusz Rylski "Ostoja" - Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt"

Legendarny partyzant Jan Piwnik był jedną z najbarwniejszych postaci polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej. W lutym 1944 roku "Ponury" został przeniesiony na obszar Nowogródzkiego Okręgu Armii Krajowej, gdzie w maju 1944 roku powierzono mu dowództwo VII batalionu 77. pułku piechoty AK. Poległ 16 czerwca 1944 roku pod Jewłaszami nad Niemnem w ataku na niemieckie bunkry.

Czytaj także
powstanie warszawskie free 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

W audycji "Eureka", w rocznicę wydarzeń z 12 maja 1926 roku, przypomnieliśmy też historię, która rozpoczęła rządy popieranej przez marszałka Józefa Piłsudskiego sanacji. O wydarzeniach historycznych opowiedział prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W Jedynce mówiliśmy także o książce "Rok 1945. Między wojną a podległością". Jest to zestawiona chronologicznie ze świadectw źródłowych, bogata opowieść o przełomie wojny i pokoju, powolnym kształtowaniu się powojennej rzeczywistości, zderzeniu nadziei na normalne życie z nowym porządkiem. O lekturze opowiedział Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Data emisji: 11.05.2016

Godzina emisji: 20.14

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gen. Stefan Bałuk "Starba" – archetypiczny cichociemny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 15:01
- To byli i wciąż jeszcze są ludzie metrykalnie od nas dużo starsi. Jednak gdy się z nimi rozmawia, mentalnie i umysłowo niczym nam, młodym nie ustępują. Gen. Bałuk był typowym przedstawicielem tego pokolenia - mówi Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 13:20
Spośród kilkunastu ochotniczek, które rozpoczęły kurs przygotowujący do służby w szeregach cichociemnych jedyną, która go ukończyła była Elżbieta Zawacka ps. "Zo".
rozwiń zwiń