Nauka jest fajna - przekonuje dr Tomasz Rożek, autor "Sondy 2"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 11:30
O kulisach realizacji tego kultowego programu emitowanego przez TVP2 oraz o planach na kolejny sezon opowiedział prowadzący dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Dr Tomasz Rożek o pierwszym sezonie "Sondy 2" (Eureka/Jedynka)
Dr Tomasz Rożek
Dr Tomasz RożekFoto: PAP/Jan Bogacz

- Tak dużo ciekawych rzeczy dzieje się na polskich uniwersytetach i w polskich instytutach, że przy planowaniu pierwszej serii "Sondy 2" za punkt honoru postawiliśmy sobie pokazywanie miejsca i ludzi, którzy robią "kosmiczne rzeczy", choć nie zawsze związane z kosmosem - wyznał dr Tomasz Rożek.

Przypomniał, że to w "Sondzie 2" pokazano młodych ludzi, którzy wymyślili kosz sam segregujący śmieci. To w tym programie gościła też Olga Minkiewicz - młoda, a już znana na świecie odkrywczyni ogniw fotowoltanicznych wykonanych nie - jak dotąd - z krzemu, a z nowego, obiecującego materiału - perowskitów.

Pytany o plany na drugi sezon programu, który w TVP już po wakacjach, dr Tomasz Rożek zdradził, że będzie 20 odcinków (część z nich ma być dłuższa - na życzenie telewidzów). Jednym z tematów mają być odczucia zwierząt i roślin. Gość audycji zapewnił, że  "Sonda 2" nadal będzie promować młodych, zdolnych pasjonatów nauki.

Kolejnym gościem magazynu "Eureka" był dr Robert Gawkowski - historyk z Uniwersytetu Warszawskiego – uczelni świętującej w tym roku swoje 200-lecie. Dr Gawkowski wyjaśnił dlaczego Uniwersytet Warszawski jest nie tylko warszawski. Uczelnia oprócz wielu filii w Polsce, może pochwalić się silnymi związkami za granicą. Na przykład historycznie związana jest z Huculszczyzną, z górą Iwan na Ukrainie, z Las Campanas w Chile czy Kairem w Egipcie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście:  dr Tomasz Rożek (prowadzący "Sondę 2" w TVP 2), dr Robert Gawkowski (historyk Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 7.06.2016

Godzina emisji: 20.09

ab/mg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sonda 2. "Nie jestem Kamińskim i Kurkiem"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 12:53
- Nie chcę naśladować czy rozliczać. Mając ogromny materiał jaki po sobie zostawili Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, chcę kontynuować najlepiej jak potrafię to, co robili - mówi dr Tomasz Rożek, prowadzący "Sondę 2".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Tomasz Rożek i wynalazki przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 18:43
Dr fizyki tajemniczy świat nauki przybliża widzom telewizyjnej Dwójki. W radiowej Jedynce ze swymi gośćmi zdradza tajemnice inteligentnej maski do spania i paliwa z ligniny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co świat nauki zawdzięcza owieczce Dolly?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 14:03
W tym roku mija 20. rocznica urodzin najsłynniejszej owcy w historii. Dolly została sklonowana przez naukowców z Instytutu Roslin położonego pod Edynburgiem w Szkocji – Iana Wilmuta i Keitha Campbella wraz z zespołem.
rozwiń zwiń