Ciąże mnogie. Jak dbać o siebie i dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 14:30
Dr Marzena Jurczak-Czaplicka podpowiadała m.in., jaką opiekę należy zapewnić kobiecie w ciąży mnogiej.
7 czerwca wypisano do domu urodzone w Instytucie Matki i Dziecka- czworaczki. Dzieci przyszły na świat 16 lutego.  Narodziny czworaczków Polsce zdarzają się raz no 600 tys. porodów
7 czerwca wypisano do domu urodzone w Instytucie Matki i Dziecka- czworaczki. Dzieci przyszły na świat 16 lutego. Narodziny czworaczków Polsce zdarzają się raz no 600 tys. porodówFoto: pixabay.com

Ciąże mnogie od początku obarczone są dużym ryzykiem niepowodzeń i powikłań, związane są z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia matki, dlatego zawsze przyszłe mamy powinny być pod troskliwą opieką lekarską. Rozmawialiśmy o koniecznych badaniach i o przygotowaniu do niełatwego porodu.

W magazynie powiemy też o POCHP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. O tej chorobie palaczy tytoniu opowiedział prof. Paweł Śliwiński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Kolejnym medycznym tematem był mało znany i groźny nowotwór występujący pod nazwą zespoły mielodysplastyczne. Jak medycyna potrafi pomagać chorym z MDS, mówili: prof. Wiesław Jędrzejczak - kierownik Kliniki hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n.med. Krzysztof Mądry także z Warszawskiego Uniwersytetu medycznego oraz pacjenci.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Marzena Jurczak-Czaplicka, prof. Paweł Śliwiński, prof. Wiesław Jędrzejczak, dr n.med. Krzysztof Mądry

Data emisji: 9.06.2016

Godzina emisji: 20.12

ab/pg/mg

Czytaj także

Nauka w walce z nowotworami

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 10:29
- Atomistyka wyrosła z potrzeb wojskowych, ale my w instytucie przez cały czas prowadziliśmy badania jawne - mówił prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie-Bronowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cuda się zdarzają" - Hanna Bogoryja-Zakrzewska

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 09:36
Niezwykłe historie małżeństw, którym lekarze powiedzieli, że w żadnym wypadku nie mają szans na posiadanie dzieci.
rozwiń zwiń